The role of dynamic capabilities in the relationship between marketing capabilities and firm performance: Evidence from Turkish automotive industry
Pazarlama yetenekleri ile firma performansı arasındaki ilişkide dinamik yeteneklerin rolü: Türk otomotiv endüstrisinden bulgular
  1. Tez No: 699024
  2. Yazar: VEYSEL ÇATALTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT KAMAŞAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Otomotiv sektörü, hem yarattığı katma değer hem de istihdam düzeyine sağladığı yüksek katkı ile ekonomi üzerinde önemli bir yere sahiptir. Doğrudan katkısının yanı sıra diğer birçok iş alanıyla ileri ve geri ilişkileri vardır. Firmaların performanslarını iyileştirmek için kullandıkları çeşitli kaynaklar ve yetenekler vardır. Firmaların sahip olduğu operasyonel yetenekler, firma performansını artırmak için tek başına yeterli olmayabilir. Dinamik yetenekler, firmaların iç ve dış kaynaklarını daha etkin bir şekilde yönetmelerini ve kullanmalarını sağlar. Bu çalışmanın amacı, dinamik kabiliyetlerin teorik temellerini tartışmak, dinamik kabiliyetlerin pazarlama kabiliyetleri ile firma performansı arasındaki ilişkideki rolünü Türkiye otomotiv sanayii özelinde incelemektir. Bu amaçla Türkiye'de otomotiv sektöründeki firmaların üst düzey yöneticileriyle bir anket yapılmıştır. Sonuçlar, dinamik yeteneklerin firma performansı üzerinde doğrudan etkisi olduğunu ve pazarlama yeteneklerinin dinamik yetenekler ile firma performansı arasındaki ilişkiye aracılık ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The automotive industry has an important role on the economy both with the added value it creates and with its high contribution to the level of employment. In addition to its direct contribution it has forward and backward relationships with many other business fields. There are various resources and capabilities that firms use to improve firm performance. Operational capabilities that firms have may not be enough alone to increase firm performance. Dynamic capabilities enable firms to manage and utilize their internal and external resources more effectively. The purpose of this study is to discuss the theoretical foundations of dynamic capabilities, to examine the role of dynamic capabilities in the relationship between marketing capabilities and firm performance in the Turkish automotive industry. For this purpose, a survey was conducted with the top executives of companies in the automotive sector in Turkey. The results show that dynamic capabilities have a direct impact on firm performance, and marketing capabilities mediate the relationship between dynamic capabilities and firm performance.