Halkla ilişkiler ve medya ilişkileri: Türkiye'de halkla ilişkiler ve gazetecilik eğitimcilerinin algıları
Public relations and media relations: The perceptions of educators in the field of public relations and journalism in Turkey
- Tez No: 699026
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİSİL SOHODOL BİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Journalism, Public Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Halkla ilişkiler ve gazetecilik çalışanları, mesleki olarak varoluşlarından itibaren ayrılmaz bağlara sahip iki meslek grubudur. Bu iki meslek grubunun kesişim noktası, medya ilişkileridir. Halkla ilişkiler ve gazetecilik çalışanları arasında iş yapış süreçlerini sağlıklı ve verimli ilerletebilmek adına önemi yüksek olan bu bağlara rağmen, geçmişten günümüze devam eden gergin bir ilişki bulunmaktadır. Bu doğrultuda, araştırma iki grup arasında var olan gergin ilişkinin nedenlerine odaklanmaktadır. Türkiye'de halkla ilişkiler ve gazetecilik eğitimcilerinin algıları adlı bu çalışma, yaşanan gerginliğin halkla ilişkiler uygulayıcıları ve gazetecilik uygulayıcılarının aldıkları eğitimden ve eğitimcilerin negatif tutumlarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını analiz etmektedir. Çalışma için, Türkiye'de iletişim fakültelerinde görev yapan halkla ilişkiler, gazetecilik ve yeni medya akademisyenlerine, hazırlanan anket e-posta yoluyla gönderilerek veriler toplanmıştır. Akademisyenlerden gelen yanıtlar doğrultusunda, gazeteciler ve halkla ilişkiler uygulamacıları arasındaki mevcut sorunlar ve güvensizlik ortamının, gazetecilerin eğitimleri sırasında, eğitimcilerin mevcut negatif algılarından kaynaklanıyor olabileceği anlaşılmaktadır. Bu nedenle gazetecilik eğitimi veren eğitimcilere, halkla ilişkiler mesleğinin kompleks yapısı, akademik çalışma konuları hakkında daha fazla bilgi verilmesi suretiyle sorunun çözümüne yönelik çalışmalar yürütülmesi sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public relations and journalism employees are two occupational groups that have inseparable ties since their professional existence. The intersection point of these two occupational groups is media relations. There is a strained relationship that continues from the past to the present in spite of these high-impact ties between public relations and journalism employees in order to advance business processes in a healthy and efficient manner. In this direction, the research focuses on the reasons for the strained relationship between the two groups. This study, named as the perceptions of public relations and journalism educators in Turkey, analyzes whether the tension is caused by the education received by public relations and journalism practitioners, and the negative attitudes of educators. Data were collected by sending the online survey prepared for public relations, journalism and new media academicians working in the communication faculties in Turkey in the scope of the study. In line with the answers from the academicians, it is seen that the current problems and the environment of distrust between journalists and public relations practitioners may be derived from the negative perceptions of the educators during the educations of the journalists, and therefore, it is concluded that the studies to solve the problem should be carried by means of providing more information about the complex structure of the public relations profession and academic study issues to the educators of journalism.