Reproduction of turkishness on television: An analysis of TRT series
Türklüğün televizyonda yeniden üretimi: TRT dizileri üzerine bir analiz
- Tez No: 699044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL UĞUR ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, Türklüğün televizyonda ne zaman ve nasıl yeniden üretildiğini ortaya çıkarmak için iki farklı TRT dizisini analiz etmektedir. Bu iki dizi, Sevda Kuşun Kanadında ve Seksenler'dir. Bu tez; tema, müzik, bağlamlar, karakterler ve anlatıları, Türk siyasetinin kalkışma sonrası dönemi içinde inceleyen yorumlayıcı bir yaklaşım kullanmaktadır. Analiz, Türklüğün sıcak ve banal formlarının hem birbirinden ayrı olarak hem de iç içe geçmiş olarak yeniden üretildiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, Türklük; anavatan gösterimi, bize karşı onlar ikiliği ve; ortak tarih ve Osmanlı geçmişine atıflar aracılığı ile yeniden üretilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses two different TRT series to reveal when and how Turkishness is reproduced on television. These two series are Sevda Kuşun Kanadında and Seksenler. The thesis makes use of an interpretative approach in which the components of themes, music, contexts, characters and narratives are analysed within the social and political context of the post-putsch era in Turkish politics. The analysis demonstrates that Turkishness is reproduced as its banal and hot forms; both separately and conjoined together. In this regard, Turkishness is reproduced through homeland deixis, the dichotomy of us vs. them and references to common history and Ottoman past.