Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeylerinin değerlendirilmesine yönelik bir çalışma (Tekirdağ ili bir kamu hastanesi örneği)
A study aimed at evaluating the organizational commitment levels of health workers during the pandemic proces (An example of a public hospital in Tekirdağ province)
- Tez No: 699045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Modern yönetim anlayışına göre örgütler, günümüz koşullarına uyum sağlayabilmek, belirledikleri hedeflere ulaşabilmek ve sonuçta başarılı olabilmek için çalışanlarına önem vermektedir. Örgütlerin yönetim anlayışı ile çalışanların tutum ve davranışlarının etkileyen etmenlerin araştırılması, bireysel ve örgütsel sonuçları beraberinde getirmektedir. Bu konuda örgütsel bağlılığın incelenmesi, örgütsel bağlılığı etkileyen faktörlerin belirlenmesi, bağlılığın güçlendirilmesi ve örgüt içinde koşullara uyumun sağlanması ile birlikte başarılı olmak mümkün olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'nün küresel çaptaki salgındaki rolü ve devletlerin salgınla mücadelelerini yönlendirmesi, sağlıkla ilgili grupların pandemiden etkilenmeleri konusunda sosyal belirleyici konumu önem arz etmektedir. Günümüz koşullarında pandemi ile değişen yönetim anlayışı ve çalışma koşulları, birçok sektörde olduğu gibi sağlık sektöründe de değişimleri getirmiş ve sağlık çalışanlarının çalışmalarını etkilemiştir. Sağlık sektöründe pandemi süreci ile birlikte sağlık çalışanlarının işyükü artarak, olağanüstü koşullarda sağlık hizmeti sunmaya çalışmışlar, hastalanan veya kaybedilen sağlık personelinin yerini alarak çalışmalarını sürdürmüşlerdir. Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının performansı, motivasyonu ve örgütsel bağlılıkları çok önem arz eden konular olmuştur. Sağlık insan kaynaklarının kurumlarındaki çalışmaları, işlerin aksatılmadan yürütülmesi, çalışan personelin etkili ve verimli olarak çalıştırılmaları örgütün devamlılığı için önemli olmaktadır. Örgütsel bağlılıkla birlikte çalışanların hizmet sunumunda hedeflere ulaşmada oluşturulacak politikaların başarılı olması bakımından önemlidir. Özellikle salgın nedeniyle, sağlık çalışanlarının pandemi sürecindeki çalışmalarına etki eden fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak olumsuz yöndeki etkileri, sağlık yönetimi ve organizasyonun sonuçlarının değerlendirilmesi, yapılandırılması konusunda ele alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
According to the modern conception of management, organizations have regarded their employees to accommodate to contemporary conditions, achieve designated ends and succeed. The investigation of the factors affecting organizations' management conception and employees' stance and behaviors brings about individual and organizational outcomes. In this context, it is possible to succeed with the investigation of organizational commitment, identification of the factors determining organizational commitment, consolidation of commitment and accommodation to conditions within the organization. Due to their socially determining positions, the role of World Health Organization in the global epidemic and the governance of states in the strife against the epidemic are of importance with regards to the affection of groups related to health. The conception of management and working conditions that have transformed with the pandemic in the contemporary circumstances have brought about changes as in many sectors and affected the works of health workers. Health workers have strived to provide health services in extraordinary conditions and continued their work by replacing sick or dead health personnel with the increase of workload in the health sector during pandemic. The performance, motivation, and organizational commitment of health workers in the course of the pandemic have become topics of utmost importance. The works of health human resources in their institutions, conduction of duties without failure, employment of personnel in working effectively and productively are important for the continuation of organization. With organizational commitment, the policies to be constituted in achieving objectives in the service of employees are important for their success. Particularly due to the epidemic, the physical, psychological, and social factors negatively affecting the works of health workers in the pandemic require consideration with respect to the assessment and configuration of the ends of health management and organization.