Panenteizm ile Vahdet-i vücud mukayesesi: Spinoza ve Hallacı Mansur örneği
Comparison of Panenteism and Sufi Metaphysics: Example of Spinoza and Hallacı Mansur
- Tez No: 699075
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA KAZIM ARICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Panenteizm ile vahdet-i vücud anlayışını karşılaştırdığımız bu çalışmada, öncelikle bu iki ulûhiyet anlayışının ne olduğu detaylıca ele alınmış ardından benzerliklerine ve farklılıklarına yer verilmiştir. Bu konumuzdan hareketle çoğu kez panteist olarak değerlendirilen Spinoza'nın panenteist bir yönünün de olduğuna vurgu yapılmış ve kendi eserlerinden hareketle çeşitli argümanlar sunularak Spinoza'nın panenteist Tanrı anlayışı ele alınmıştır. Ardındansa tasavvufi hayatının son mertebesi olan vahdet-i vücudu kendi hayatında tecrübe eden ve bu uğurda canını veren bir isim olarak Hallacı Mansur ele alınmış ve hayatındaki vahdet-i vücudcu motiflere değinilmiştir. Bu iki isim üzerinden panenteizm ve vahdet-i vücud mukayesesinin anlaşılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In that study which compares pananteism and sufi metaphysics, firstly these two divinity beliefs are discussed, and then their similarities and differences are included in a detailed way. Starting from this point of view, it is emphasized that Spinoza who is mostly considered as panteist has also a panenteist side. Relying on his own works Spinoza's panenteist God view is discussed and various arguements are given. Afterwards, Hallacı Mansur who experienced sufi metaphysics, the last degree in the sufic life, and lost his life for that belief is dicsussed, and the sufi metaphysical examples from his life is given. In that study the comparison of panenteizm and sufi metaphysics on the basis of these two name is aimed.