Vergi ceza hukuku bağlamında muhafaza ve ibraz yükümlülüğünün incelenmesi ve değerlendirilmesi
Examination and evaluation of the liability to keep and submission in the context of tax criminal law
  1. Tez No: 699076
  2. Yazar: MEHMET KÜÇÜKTOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN BOZDOĞANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Devletlerin en önemli gelir kaynakları vergiler olup, ilgili her devlet mükelleflerinden vergiyi doğru ve eksiksiz tahsil etmek isteyecektir. Günümüz dünyasında vergi sistemlerinin en moderni olarak, mükelleflerin kendi beyanına dayalı olan sistemin kabul edildiği görülmektedir. İlgili sistemde,“Ödenecek vergiyi en iyi, ödeyecek olan kişi bilir.”mantığı hâkimdir. Bu sebeple Türkiye'de de beyan esası geçerlidir ve mükellefler, kanunda belirlenen sürelerde ödeyecekleri vergiyi beyan eder ve öderler. Ancak bazen bu durum suiistimal edilmekte ve mükellefler vergi kaçırma yoluna gitmektedir. Devlet ise bunun önüne geçmek için, vergi inceleme elemanlarına denetim yetkisi vermiş ve böylece beyanların doğruluğunu kontrol edebileceği bir sistem oluşturmuştur. Fakat vergi suçlarından biri olarak sayılan gizleme fiili, bu mekanizmanın işleyişini bozmakta ve denetimin etkinliğini azaltmaktadır. Gizleme fiili bu yönüyle hem diğer suçlardan ayrılmakta, hem de suçun oluşumu açısından farklılıklar göstermektedir. Çalışmada öncelikle gizleme fiili açıklanmış, muhafaza ve ibraz ödevine tabi olan defter ve belgeler incelenmiştir. Vergi kabahatleri içinde gizleme fiilinin yeri analiz edilmiş ve Vergi Usul Kanunu'ndaki vergi suçu kavramına değinilmiştir. Ayrıca, vergi usul hukuku açısından muhafaza ve ibraz yükümlülüğünün vergi suç ve kabahatleriyle ilişkisine detaylı şekilde yer verilmiştir. Daha sonra uygulamada ortaya çıkan sorunlar yargı kararlarıyla birlikte ele alınmış, vergi ziyaı açısından incelenen gizleme fiilinin gerçekleşmesi durumunda özellikli bir durum olarak karşılaşılan susma hakkına değinilmiş, söz konusu sorunların çözüm önerileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most essential sources of income of stutes are taxes. Every relevant stute will wont the collect her taxes correctly compeletly. In today's world the most modern fiscal system is the system on which the taxpayers are based on their own recitul. Abovementinel system emphosize the situation which“the person who will pay the tax knows best.”for his reason, principle of statement is binding in Turkey. Taxpayers state the amount at tax they will pay periodically and payment starts. None thelles, sometimes this situation is a bused nad taxpayers attempt to avoid tax. The prevent this, the government authorize the tax reviewers to control and inspect the correctnes of the statements of taxpayers. Accordingly, accuracy of statements are confirmed. However, concealment which is one of the tax offences hinders control and inspection mechanisms to work efficienty. Concealment, on that sense, show differences compared to other illegal acts. Also, it shows differences with regards to formation of offence. In the study, the action of concealment is explained and boks and documents subject to preservation and submission ossignment has been examined. After that problems emonoting from practise is adressed by judicial decisions and solutions for these problems have been suggested. In case of accurance of“concealment act”which includes the loss of tax. Taxpayers right to remain silent which is excluse have been mentioned. Administrative mecsures are stipulated for those concerned who violate the preservation and submission duty.