Kan kültürlerinde üreyen Acinetobacter baumannii'lerde kolistin direncinin çeşitli yöntemlerle araştırılması
Investigation of colistin resistance in Acinetobacter baumannii grown in blood cultures by various methods
- Tez No: 699094
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN AYGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Yoğun bakım ünitelerindeki hastalarda gelişen enfeksiyonlarda A. baumannii önemli bir etkendir. Antibiyotik direncinin artışı, kolistini çoklu ilaç dirençli A. baumannii'ler için son terapötik seçeneklerden biri haline getirmektedir. Son dönemde hastanemizde kolistin dirençli A. baumannii kökenleri saptanmaktadır. Kolistin özellikle yoğun bakımlarda kliniği kötü hastalarda kullanıldığı için antimikrobiyal duyarlılık sonuçlarının hızlı ve doğru bir şekilde tespiti tedavi için büyük önem taşımaktadır. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz Klinik Mikrobiyoloji laboratuvarına yoğun bakım ünitelerinden gelen kan kültür örneklerinde üreyen 99 A. baumannii izolatı çalışmaya alınmıştır. İzolatların kolistin duyarlılığı önce sıvı mikrodilüsyon (SMD) yöntemi ile sonra kolistin sıvı disk elüsyon (KSDE), disk difüzyon ve gradiyent test yöntemleri ile çalışılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bulgular: 99 A. baumannii izolatının 3 (%3.03) tanesinde SMD yöntemine göre direnç belirlenmiştir. KSDE yöntemi ile duyarlılık: %66.66, özgüllük: %91.66, pozitif prediktif değer (PPD): %20, negatif prediktif değer (NPD): %98.87, kategorik uyum (KU): %90.9, büyük hata (BH): %8.33, çok büyük hata (ÇBH): % 33.33 olarak bulunmuştur. Disk difüzyon yöntemi ile duyarlılık: %33, özgüllük: %96.87, PPD: %25, NPD: %97.89, KU: %94.94, BH: %3.12, ÇBH: %66.66 olarak bulunmuştur. Gradiyent test yöntemi ile duyarlılık: %100, özgüllük: %100, PPD: %100, NPD: %100, KU: %100, BH: %0, ÇBH: %0 olarak bulunmuştur. Sonuç: Hastanemizde kolistin dirençli A. baumannii oranı hala düşük gözükmektedir (%3.03). SMD yöntemi, uygulamadaki zorlukları ve maliyet etkin olmaması ile kolistin duyarlılığını saptamak için karmaşık bir yöntemdir. KSDE ve disk difüzyon yöntemi de yüksek uyumsuzluk ve hata oranları ile A. baumannii'de kolistin duyarlılığını saptamak için uygun görünmemektedir. Gradiyent test yöntemi SMD ile yüksek uyum yakaladığı ve BH ile ÇBH saptanmadığı için ile A. baumannii'de kolistin duyarlılığını saptamak için daha uygun görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: A. baumannii is an important factor in infections that develop in patients in intensive care units. Increasing antibiotic resistance makes colistin one of the last therapeutic options for MDR A. baumannii. Recently, colistin-resistant strains of A. baumannii have been reported in our hospital. Since colistin is used in patients with clinically poor conditions, especially in intensive care units, rapid and accurate detection of antimicrobial susceptibility results is of great importance for treatment. Materials and Methods: 99 A. baumannii isolates grown in blood culture samples from intensive care units to the Clinical Microbiology laboratory of our hospital were included in the study. The colistin susceptibility of the isolates was first studied with the broth microdilution method (BMD), then the colistin broth disc elution (CBDE), disc diffusion and gradiyent test methods were studied and the results were compared. Results: Resistance was determined in 3 (3.03%) of 99 A. baumannii isolates according to the BMD method. Acording to CBDE method; sensitivity: 66.66%, specificity: 91.66%, positive predictive value (PPV): 20%, negative predictive value (NPV): 98.87%, categorical aggrement (CA): 90.9%, major error (ME): 8.33%, very major error (VME): 33.33%. Acording to disc diffusion method; sensitivity: 33%, specificity: 96.87%, PPD: 25%, NPV: 97.89%, CA: 94.94%, ME: 3.12%, VME: 66.66%. Acording to gradient test method; sensitivity: 100%, specificity: 100%, PPV: 100%, NPV: 100%, CA: 100%, ME: 0%, VME: 0% Conclusion: The rate of colistin resistant A. baumannii in our hospital still seems very low (3.03%). The BMD method is a complex method for detecting colistin susceptibility due to its difficulties in implementation and its inefficiency. CBDE and disk diffusion method also do not seem to be suitable for detecting colistin susceptibility in A. baumannii with their high incompatibility and error rates. The gradient test method seems to be more suitable for detecting colistin susceptibility in A. baumannii with its high agreement with BMD and low error rates. More research and new tests are needed on this subject.