Solunumsal yoğun bakım ünitesinde acinetobacter baumannii izole edilen hastaların klinik özellikleri ve tedavi yanıtlarının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical characteristics and treatment response of patients with acinetobacter baumannii isolated in respiratory intensive care unit
- Tez No: 629845
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Acinetobacter baumannii önemli nozokomiyal patojenlerden biridir. Acinetobacter enfeksiyonları hastanede kalış süresinin uzamasına, mortalite ve morbiditeye neden olur. Biz bu çalışmamızda, solunumsal yoğun bakımımızda çalışılan kültür sonuçlarında A. baumannii üreyen hastalara ait demografik verileri, mortalite üzerine etkili risk faktörlerini, hastaların klinik özelliklerini ve tedaviye yanıtlarının sonuçlarını değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve metod: Çalışma Ocak 2015–2017 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Solunumsal Yoğun Bakım Ünitesi(YBÜ)'nde yapıldı. Solunumsal Yoğun Bakım Ünitesi'nde en az 48 saat yatan hastalardan, kültür sonuçlarında A. baumannii üremesi olanlar çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, kullandıkları ilaçlar, komorbiditeleri, klinik ve laboratuar bulguları, hastanede yatış süreleri ve hastanede uygulanan medikal tedaviler, NIMV/IMV ihtiyaçları, uygulanan ivaziv ve noninvaziv işlemler(trakeostomi, idrar sondası, entübasyon, mekanik ventilatör, trakeostomi, santral venöz kateter, nazogastrik sonda) dosya verilerinden retrospektif olarak değerlendirildi. YBÜ'ne yatışlarının ilk gününe ait parametrelere bakılarak APACHE II, SOFA ve GKS değerleri hesaplandı. Hastaların A. baumannii üremesinin ilk günü ve tedavinin beşinci günü klinik ve laboratuar bulguları kaydedildi. Bulgular: Göğüs Hastalıkları Solunumsal YBÜ'nde kültürlerinde A. baumanni üremesi olan 97 hastanın 64'i (%65.8) erkek, 33'ü (% 34.2) kadındı. Yaş ortalaması 66.2± 20.1 yıldı. Solunum YBÜ'ne gelmeden önce hastaların 89(%91.8)'u başka bir klinikte yatmaktaydı. Son üç ay içinde hastaların 4(%4.1)'ünde sistemik steroid kullanım öyküsü vardı. Tüm hastalara 48 saat içinde antibiyotik tedavisi başlanmıştı. Hastaların %93.8'ne komorbiditeler eşlik etmekteydi. A. baumanni, sırasıyla %60 DTA, %22 kan kültürü, %8 idrar kültürü, %4 kateter ve %3 yara yerinden izole edildi. Hastaların A. baumanni üremesi sonrasında %67'sine vazopressör ajan(noradrenalin) desteği verildi. Hastaların genel mortalite oranı %84.5; otuz günlük mortalite oran %54.6 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Acinetobacter baumannii is one of the important nosocomial pathogens. Acinetobacter infections cause prolonged hospital stay, mortality and morbidity. In this study, we aimed to evaluate demographic data, risk factors effective on mortality, clinical characteristics and response to treatment results of A. baumannii breeding patients in culture results studied in our respiratory intensive care unit. Material and Method: The study was conducted between January 2015 and 2017 at Dicle University Faculty of Medicine Pulmonary Diseases Respiratory Intensive Care Unit (ICU). Patients with at least 48 hours hospitalization in the respiratory intensive care unit and those with A. baumannii growth in culture results were included in the study. Demographic characteristics of the patients, drugs used, comorbidities, clinical and laboratory findings, hospitalization times and hospitalized medical treatments, NIMV / IMV requirements, invasive and noninvasive procedures (tracheostomy, urinary catheter, intubation, mechanical ventilator, tracheostomy, central venous catheter, nasogastric catheter) were evaluated retrospectively from records. APACHE II, SOFA and GCS values were calculated by looking at the parameters of the first day of ICU admission. Clinical and laboratory findings of the patients were recorded on the first day of reproduction of A. baumannii and on the fifth day of treatment. Results: 97 patients with A. baumanni growth in their respiratory ICU cultures, 64 (65.8%) were male and 33 (34.2%) were female. The mean age was 66.2 ± 20.1 years. 89 (91.8%) of the patients were hospitalized in another clinic before coming to the ICU. In the last three months, 4 (4.1%) patients had a history of systemic steroid use. All patients received antibiotic treatment within 48 hours. 93.8% of the patients had comorbidities. A. baumanni was isolated from 60% DTA, 22% blood culture, 8% urine culture, 4% catheter and 3% wound site, respectively. Vasopressor agent (noradrenaline) was given to 67% of the patients after A. baumanni growth. Overall mortality rate was 84.5%; The 30-day mortality rate was 54.6%.