Informal workplace learning experiences of gold-collar workers
Altın-yakalı işçilerin enformel işyeri öğrenme deneyimleri
- Tez No: 699123
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÜNLÜHİSARCIKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 492
Özet
Bu araştırma ile şirketlerde üst düzey yönetici olarak çalışan altın-yakalı işçilerin, enformel işyeri öğrenme deneyimlerini anlamak; kariyerleri boyunca enformel olarak ne, nasıl ve neden öğrendiklerini incelemek hedeflenmiştir. Araştırma nitel bir çalışma olarak tasarlanmış ve veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Çalışma, karmaşıklaşan görev ve sorumluluklarla uğraşırken daha iyi liderler olarak hareket etmek ve performans göstermek için gerekli öğrenme kazanımlarını ortaya koymaktadır. Bunlar sorun çözmek, karar vermek, riskleri ve krizleri yönetmek, iletişim kurmak, ekip kurmak, delege etmek ve takip etmektir. Stratejik düşünmek, muhakeme kullanmak, değerlerle yönetmek, çalışan bağlılığını arttırmak, liderleri güçlendirmek ve takımları geliştirmek, değişim ve dönüşümlere öncülük etmek ve gerekli organizasyon kültürü oluşturmak; liderlik düşünce yapısı, zihniyetleri ve stilleriyle ilişkili başlıca enformel öğrenme kazanımlarıdır. Deneyimlerden ve diğer insanlardan öğrenme, kendi kendine öğrenme ve meta bilişsel öğrenme becerileri, öz bilgiyi artırmak için girişimler, diyalog ve uygulama toplulukları olarak ağlar; başlıca enformel öğrenme kaynakları, stratejileri ve süreçleri olarak bulunmuştur. Gelişme zihniyeti, esneklik, tutku, adaptasyon ve merak, işyerinde öğrenmeyi etkileyen bireysel faktörler olarak ortaya konmuştur. Enformel öğrenmenin, liderlerin işyeri öğrenmesinin çoğunu oluşturduğu ve lider gelişiminin, enformel öğrenme perspektifinden tekrar düşünülmesi ve tasarlanması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine informal workplace learning experiences of gold-collar workers working as corporate executive leaders. It was expected to understand what, how and why gold-collar leaders learned informally in the workplace, throughout their careers. The research was designed as a qualitative study and the data was collected mainly through semi-structured interviews. This study reveals the learning outcomes that are essential to act and perform as better leaders while dealing with increasingly complex tasks and responsibilities. These are solving problems, making decisions, managing risks and crisis, communicating, building teams, delegating, and monitoring tasks. The findings indicate that thinking strategically, exercising judgment, leading by values, engaging people, empowering leaders, developing teams, leading the change and transformations, and fostering the organizational culture are the major learning outcomes associated with leadership thinking, mindsets, and styles. Learning from experiences and other people, self-directed learning and meta cognitive learning skills, initiatives taken for increasing self-knowledge, dialogue, and networks as communities of practices are found as the major sources, strategies, and processes of informal learning used by the corporate leaders. Growth mindset, flexibility, passion, adaptation, and curiosity are revealed as individual factors influencing learning in the workplace. It is concluded that informal learning accounts for most of the leader`s learning in the workplace and leader development in the workplace should be considered and redesigned more from the perspective of informal learning.