Beslenme alışkanlıkları ile şişmanlığın meme kanser riskine etkisi üzerine bir araştırma
A Study on the effects of dietary habits and obesity to breast cancer risk
- Tez No: 69913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Onkoloji, Nutrition and Dietetics, Oncology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Diyetle ilişkili faktörlerin (özellikle diyet yağı, antioksidant vitaminler, hayvansal kaynaklı besinler ve şişmanlık) meme kanser riski üzerine etkilerini araştırmak amacıyla planlanan bu çalışma, Hacettepe Üniversite Hastanesine başvurmuş yaşlan 20-80 yıl arasında olan, daha önceden kanser hikayesi olmayan ve histolojik olarak meme kanser tanısı ilk kez konmuş 50 kadın (deney grubu) ile aynı hastaneye ortopedi ve travmatik nedenlerle gelen ve deney grubu ile aynı yaş sınırlan içerisinde olan 50 kadın (kontrol grubu) üzerinde yapılmıştır. Kontrol grubundaki kadınların seçiminde, meme kanser hikayesi, başka bir malignansi ve hormonal veya jinekolojik rahatsızlığı olmaması, sürekli spesifik bir diyet kullanmasını gerektirecek metabolik hastalığı bulunmaması şartı aranmıştır. Bireylerin genel özellikleri (yaş, eğitim, meslek vb.), meme kanserinde bilinen risk faktörleri (menarş yaşı, menapoz yaşı, oral kontraseptif kullanımı vb.) ile ilgili veriler ve bazı antropometrik ölçümler (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel çevresi, kalça çevresi) bir anket formu yardımıyla saptanmıştır. Ayrıca bireylerin günlük aldıkları tahmini ortalama besin miktarları, yaklaşık 60 besini içeren bir bireysel besin tüketim sıklık anketi ile belirlenmiş ve her iki grubun günlük enerji, bitkisel yağ, hayvansal yağ, doymuş, tekli doymamış, çoklu doymamış yağ asitleri, protein, karbonhidrat, A, C ve E vitaminleri ile posa alımları hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda; deney grubundaki hastaların vücut ağırlığı ( 67.46±11.65 kg ), BKİ (26.73±4.78 kg/m2) ve bel/kalça oranı (0.83±0.08) ortalamalarının kontrollere göre (sırasıyla; 62.82± 11.04 kg, 24.84± 4.30 kg/m2, 0.78±0.08) daha yüksek olduğu ve BKİ ^ 25 olan bireylerin metastatik meme kanserine yakalanma riskinin BKİ < 25 olan bireylere göre tahmini olarak 12.86 kat daha fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study was undertaken to determine the effects of dietary factors (in particular the dietary fat, antioxidant vitamins, foods of animal source and obesity) on breast cancer risk in 50 new cases of histologically confirmed breast cancer (case group) and 50 same age patients (control) with orthopedic or traumatic disorders. All patients were admitted to Hacettepe University Hospital.The control subjects did not have either history of breast cancer and another malignancy and hormonal or gynecologic disorders nor have metabolic disorders that require to use a long-term specific diet. Data on general characteristics of the subjects (age, education, occupation etc.), known risk factors of breast cancer (age at menarche and menapouse, use of oral contraceptives etc.) and some antropometric measurements (weight, height, waist and hip circumferences) were collected with a questionnaire. Estimated average daily nutrient intake of individuals were obtained with an individual food frequency questionnaire that contained approximately 60 food items; daily energy intake, vegetable oil, animal fat, saturated, monounsaturated, polyunsaturated fatty acids, protein, carbohydrates, vitamin A, C, E and dietary fiber intake were calculated based on the food items consumed. At the end of the study; cases were found to have higher body weight (67.46± 11.65kg), body mass index (BMI) (26. 73 ±4. 78kg) and waist-to-hip ratio(0.83±0.08) than controls (respectively 62.82±11.04kg, 24.84±4.30kg, 0.78±0.08) and the metastatic breast cancer risk was found to be 12.86 times higher among individuals whose BMI >25 than BMI