The illusion of explanatory depth in moral versus non-moral issues
Ahlaki olan ve olmayan konularda açıklayıcı derinlik illüzyonu
  1. Tez No: 699130
  2. Yazar: SİNEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR SOYLU YALÇINKAYA, PROF. SELAHATTİN ADİL SARIBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Fernbach, Rogers, Fox ve Sloman (2013) insanların politik tutumlarının aşırılığının, politik meseleleri anlamadaki eksiklikleri ile yüzleşerek azaltılabileceğini bulmuşlardır. Bu bulguların önemli çıkarımlarını göz önünde bulundurarak, Fernbach ve arkadaşlarının 2. deneyinin iki tekrarını gerçekleştirdik (çalışma 1: N= 241; çalışma 2: N= 250). Ayrıca bir pilot çalışmada konuları ahlaki ve ahlaki olmayan politikalar olarak ayırdık. Bu çalışmalarda, katılımcılar ya mekanik açıklama ya da sebep oluşturma (kontrol) koşullarına rastgele atanmıştır. Her iki durumda da katılımcılar iki ahlaki ve iki ahlaki olmayan politikadaki anlayışlarını ve tutumlarını belirtmişlerdir. Daha sonra mekanik açıklama koşulunda, katılımcılar dört politikanın etkilerini (iki ahlaki ve iki ahlaki olmayan) nedensel ilişkilere yer vererek adım adım açıkladı. Buna karşılık, nedenler koşulunda, görüşleri için sebeplerini sıraladılar. Açıklamalar yapıldıktan sonra, katılımcılardan politikalara dair hem anlayışlarını hem de tutumlarını derecelendirmeleri istendi. Ahlaki olmayan meseleler için, mekanik bir açıklama istemenin, politikadaki görüşlerinin sebeplerini sormaya kıyasla, bildirilen anlayış ve tutum aşırılığında daha büyük bir azalmaya yol açacağını umduk. Ayrıca mekanik koşullarda, bildirilen anlayış ve tutum aşırılığının ahlaki sorunlardan çok ahlaki olmayan konularda azalmasını bekliyorduk. Sonuçlarımız bunların hiçbirini desteklemedi. Ancak beklentilerimizle uyumlu olarak, ahlaki konularda, bildirilen anlayış ve tutum aşırılığında bir azalma, iki koşul arasında farklı değildi
Özet (Çeviri)
Fernbach, Rogers, Fox, and Sloman (2013) found that the extremity of people's political attitudes can be reduced by confronting them with their lack of understanding of political issues. Considering the crucial implications of these findings, we conducted two replications of Fernbach et al.'s experiment 2 (study 1: N= 241; study 2: N= 250). We also differentiated issues based on their morality as moral and non-moral in a pilot study. In these studies, participants were randomly assigned to either mechanistic explanation or reason (control) conditions. In both conditions, participants provided their understanding and position on two moral and two non-moral issues. Then, in the mechanistic explanation condition, participants explained four policies' effects (two moral and two non-moral) in a step-by-step manner with causal relations. In contrast, in the reasons condition, they generated reasons for their positions. After providing explanations, participants were asked to rate both understanding and attitudes on the policies. We expected that for non-moral issues, asking for a mechanistic explanation would lead to a greater decrease in reported understanding and attitude extremity, compared to asking for reasons in favor of or against the issue. We also expected that in mechanistic conditions, reported understanding and attitude extremity would decrease more for non-moral issues than moral issues. Our results did not support any of these. Yet, consistent with our expectations, for moral issues, a decrease in reported understanding and attitude extremity was not different between two conditions.