Moral autonomy and moral health in Kant
Kant'ta ahlakın otonomluğu ve ahlak sağlığı
- Tez No: 699129
- Danışmanlar: PROF. DR. KENNETH ROBERT WESTPHAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma Kant'ın otonomi anlayışının bütüncül, sağlıklı bir ahlak anlayışıyla uyumlu olmaktan öte bunu hedeflediğini göstermeyi amaçlar. Bunu başarmak için Kant'ın yargı yetimize dair görüşlerine odaklanarak, ahlakın otonomluğunun evrensel temel prensiplerinden, otonominin bir ahlak sağlığı olarak gerçekleştirilmesine uzanan devamlılığın muhakeme yetisince başarıldığını gösteriyorum. Otonominin ahlakî, evrensel ve gereken prensiplere uyumla muhakemede bulunmayı mümkün kılan ve terk edemeyeceğimiz rasyonel bir kapasite olarak ahlak özneliğinin özünü oluşturduğunu savunuyorum. Bu okuma otonomi kapasitemizle ispat edebileceğimiz evrensel ve objektif olarak zorunlu olan adaletin temel prensiplerinden başlayıp, Kant'ın ahlakın erekselliği kavramını da kucaklayan kuşatıcı bir ahlak tecrübesine işaret eder. Söz konusu ahlak sağlığına işaret ederken ve ona bir çerçeve çizerken; yargılarımıza, öznel prensiplerimize, bağlılıklarımıza, kanaatlerimize, umutlarımıza ve inançlarımıza dair muhtelif derecelerde ve biçimlerde ispatlara ya da iletişim araçlarına sahibizdir. Dolayısıyla, ahlaklı olmaya yönelik terk edemeyeceğimiz insanî bir kapasite olarak otonomiyi ele alıştan; otonomiyi aynı zamanda içimizdeki ilahî yanımız ve ahlakın erekselliğini gerçekleştiren bir kapasite olarak düşünmeye uzanan devamlılık en temelde yargı kabiliyetimizin kuşatıcılığına dayanır. Bu sebeple, çalışmam bu eksen üzerinde ilerleyerek, herkese evrensel olarak gerekçelendirebileceğimiz ahlakın objektif temel prensiplerini inceledikten sonra, nasıl bu zemin üzerine geçerli, tutarlı ve rasyonel bir biçimde ahlak potansiyelimizin onuruna ve ahlakî sağlığımızı bütünleyen bir ahlak erekselliğine hükmedebileceğimizi izah eder.
Özet (Çeviri)
This study aims to show that Kantian autonomy is not only compatible with but further aims at moral health. To achieve this task, I focus on Kant's account of judging and show that judging provides the continuity from the universal first principles of moral autonomy to its actualization as moral health. I argue that autonomy as the inalienable rational capacity to judge morally, universally and in accordance with due principles makes the core of moral agency. This reading starts from universal, objectively necessary first principles of justice which are justified by our capacity for autonomy and designates comprehensive moral experience which embraces Kant's conception of moral teleology. In framing and talking about such moral health, we can have varying degrees and sorts of justification and communicability regarding our judgments, subjective principles, attachments, convictions, hopes or beliefs. Accordingly, the anticipated continuity from considering autonomy as an inalienable human capacity to be moral, to regard autonomy as the divine in us and the capacity to realize moral teleology depends fundamentally upon this scope of our judging. Therefore, my study proceeds on this axis and elaborates what we can justify to all universally to vindicate objective first principle of morals, and elaborates how upon this basis, we can legitimately, consistently, and rationally judge and believe in the dignity of our moral potential and in the actuality of a moral teleology which complements one's moral health.