Aziz Augustinus'ta kötülük sorunu ve Teodise
The Problem of Evil and Theodicy in St. Augustine
- Tez No: 722125
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA KAZIM ARICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
İyilik ve kötülük, objektif bir tanımı olmayan iki kavramdır. Bilhassa kötülük, her insana göre, farklı anlamlar içermektedir. Kimine göre, iyi veya iyilik olan; kimine göre, kötü ya da kötülük olabilmektedir. Bu sebeple, netlikten uzak olan bu konu, bir sorun hâlini almıştır. Ortaya çıkan kötülük sorunu, asırlar boyunca, bir sorun olmaktan çıkamamıştır. Bu çalışmanın amacı; iyilik ve kötülük kavramlarının kimi düşünürler için ne anlama geldiğini örnekler eşliğinde izah etmek, kötülük sorununu ve bu sorunun çeşitlerini yine kimi düşünürlere göre misal vererek açıklamak, bilhassa Aziz Augustinus'un bu iki kavram hakkındaki görüşlerini ele almak ve sorun hâline gelen kötülüğü nasıl tanımladığını göstermektir. Bu amaçla, çalışmanın daha anlaşılır bir hâle gelmesi için, teorik literatür taraması ve kütüphane araştırması yapılmıştır. Bunların sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda, tanımlayıcı, açıklayıcı, tartışmacı, öyküleyici ve örnekleyici birçok anlatım yönteminden yararlanılmıştır. Çalışmada tanımlayıcı ve açıklayıcı ifadeler, kesin olan bilgilere dayandırılmış iken; tartışmacı, öyküleyici ve örnekleyici ifadeler, tamamen varsayımlara ve kesin olmayan bilgilere dayandırılmıştır. Bu çalışmada, her düşünürün kendine ait bir fikir penceresi olduğunu ve bu pencereden dışarıyı izleyerek iyilik veya kötülük kavramlarını yorumladığını görmekteyiz. Kimi, bu pencereden baktığında, kötülüğün muhakkak olması gerektiğini; kimisi, şüphesiz olmaması gerektiğini ve olması hâlinde Tanrı'nın yok olması gerektiğini; kimisi ise, Augustinus gibi, kötülüğün tamamen bir yanılgıdan ibaret olduğunu yani aslında onun yok olduğunu görmektedir.
Özet (Çeviri)
Good and evil are two concepts that do not have an objective definition. Especially evil has different meanings for each person. According to some, good or good; according to some, it can be bad or evil. For this reason, this subject, which is far from clear, has become a problem. The emerging problem of evil has not ceased to be a problem for centuries. The aim of this study; to explain what the concepts of goodness and evil mean for some thinkers with examples, to explains the problem of evil and its types by giving examples according to some thinkers, to discuss especially Saint Augustine's views on these two concepts and to show how he defines the evil that has become a problem. For this purpose, a theoretical literature review and library research were conducted to make the study more understandable. In line with the information obtained as a result of these, many descriptive, explanatory, argumentative, narrative and exemplifying narrative methods were used. While descriptive and explanatory statements in the study are based on certain information; argumentative, narrative and exemplifying statements are based entirely on assumptions and imprecise information. In this study, we see that every thinker has her own idea window and she interprets the concepts of good or evil by watching out of this window. When some look from this window, evil must definitely happen; some say that it should not have been, and that if it did, God should perish; others, like Augustine, see that evil is just an illusion, that is, it actually disappears.