Avrupa Kulüpler Birliği kulüp yönetimi rehberi incelemesi ve Türkiye'ye uygulanabilirliği: Bir model önerisi
European Club Association club management guide and Turkey applicability: A model proposal
- Tez No: 699138
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AZMİ YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, Avrupa Futbol Piyasası yönetim modellerinin incelenmesi ve incelemenin ardından Türkiye Futbol Piyasası içerisinde uygulanabilir bir model önerisi sunmaktır. Bu kapsamda, Türkiye Futbol Piyasası içerisinde uygulanabilir önerilere ulaşabilmek amacıyla, Avrupa Futbol Piyasası yönetim modellerini içeren alanyazın incelemesinin yanı sıra, Avrupa Kulüpler Birliği Yönetim Rehberi, oluşturulan bir form aracılığıyla incelenerek içerik değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmenin ardından Türkiye Futbol Piyasası içerisinde uygulanabilir bir model önerisi sunulmuştur. Araştırmanın amacını karşılamak üzere, nitel araştırma kapsamında Kuram Oluşturma (Grounded Theory) çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın önemi, Türkiye Futbol Piyasası içerisinde görülen eksiklikler ve ihtiyaçlar üzerine hazırlanmış bir çalışma olmasıdır. Türkiye Futbol Piyasası'nda oluşturulması öngörülen modern yönetim modeli ve anlayışı için bir kaynak niteliğinde olması hedeflenmektedir. Benzer bir çalışmanın daha önce yapılmamış olması ve bir başlangıç niteliği sunması literatüre katkı sağlayacaktır. Zaman içerisinde geliştirilmesi, kapsamının artırılması ve Türkiye Futbol Piyasası'na olumlu katkı sunması temenni edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the management models of the European Football Market and to present a model proposal that can be applied within the Turkish Football Market after the examination. In this context, in order to reach applicable suggestions within the Turkish Football Market, besides the literature review including the European Football Market management models, the European Club Association Management Guide was examined through a form and the content was evaluated. After this evaluation, an applicable model proposal has been presented in the Turkish Football Market. In order to meet the purpose of the research, Grounded Theory study was carried out within the scope of qualitative research. The importance of this study is that it is a study prepared on the deficiencies and needs seen in the Turkish Football Market. It is aimed to be a source for the modern management model and understanding that is envisaged to be created in the Turkish Football Market. The fact that a similar study has not been done before and that it provides a preliminary qualification will contribute to the literature. It is hoped that it will be developed over time, its scope will be increased and it will make a positive contribution to the Turkish Football Market.