Effect of Silk Road railway on international trade: An analysis of the Turkish case
İpek Yolu demiryolunun uluslararası ticarete etkisi: Türkiye örneğinin analizi
  1. Tez No: 699139
  2. Yazar: GHINA KARAZI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ÜLFET ZEYNEP ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Ticaret Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yüzyıllar boyunca İpek Yolu kralların ve devletlerin ilgi odağı olmuştur. Günümüz devletleri için bile İpek Yolları ticaret kaldıracı olarak görülmektedir. Son birkaç yıldır Bakü-Tiflis-Kars (BTK) İpek Yolu, ortak ülkeler için önemli bir konu olmuştur. Uluslararası ticareti önemli ölçüde genişletmek amacıyla yatırım için büyük bütçeler planlanmıştır. BTK İpek Yolu'nun bazı etapları tamamlanmıştır ancak büyük planlı projeler hala devam etmekte veya henüz başlamamıştır. Bu büyük yatırım için yapılan harcamalar ve vaatlerle birlikte kontrolü ilerleme ihtiyacı da ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, son 19 yıl için Türkiye ticaret endeksleri toplanmıştır. Endeksler, ithalat, ihracat, toplam uluslararası ticaret, belirli ürün kategorilerinin ticareti ve BTK ortakları olan Gürcistan, Azerbaycan ve Çin ile ticareti içermektedir. Veriler SPSS ve MS Excel üzerinde regresyon testi kullanılarak analiz edilmiştir. Türkiye demiryolu kapasitesi (ton-km) ile ticaret hacmi (1000$) arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Hipotezlerin çoğu istatistiksel olarak anlamlıdır ve sonuçlar demiryolu kapasitesinin ticaret hacmi üzerinde olumlu etkisi olduğunu göstermektedir. Ayrıca, kabul edilen bazı hipotezler, potansiyel olarak Türk ticaretindeki bazı gözlemleri de açıklamaktadır. Çalışmanın sınırlı sayıda veri ie yapılması, BTK'nın yeni faaliyete geçen bir yatırım oluşu, ticaret hacminin ABD doları cinsinden ölçülmesi nedeniyle döviz kurundaki enflasyonun yüksek olması gibi çeşitli sınırlılıkları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
For long centuries, Silk Roads were always a point of interest for kings and states. Even for modern government, Silk Roads are always seen as trade boosters. In the past few years, Baku-Tbilisi-Kars (BTK) Silk Road has been a hot topic for its partner countries. Huge budgets were planned for investment with the aim of expanding the international trade drastically. As several stages of BTK Silk Road have been accomplished, big planned projects are still going on or yet to be launched. With the continuous spending along with big promises a need for progress check arises. In this study, trade indices for Turkey have been collected for the past 19 years. The indices included international imports, exports, total trade, trade of specific product categories, and trade with the specific BTK partners: Georgia, Azerbaijan, and China. The data was analyzed using regression test on SPSS and MS Excel. The regression was generally between the Turkish railway capacity (ton-km) and trade volume (1000$). Most of the hypothesis were found to be statistically significant and showed that railway capacity had positive effect on the trade volume. Moreover, some of the accepted hypothesis could potentially explain certain observations in the Turkish trade. The study had several limitations such as working with limited data points, testing the effect of BTK that has recently started operating, and as trade volume was measured in US dollars, the inflation in exchange rate was not put into consideration.