Merkezi sterilizasyon ünitesinde çalışan sağlık profesyonellerinde ergonomik risk faktörleri ve kas iskelet sistemi sorunları
Ergonomic risk factors and musculoskeletal system problems in healthcare professionals working in central sterilization unit
- Tez No: 699147
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma merkezi sterilizasyon ünitesinde çalışan sağlık profesyonellerinin ergonomik risk faktörleri ve kas iskelet sistemi sorunlarının belirlenmesi amacıyla Şubat -Eylül 2020 tarihleri arasında tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini ve örneklemini İstanbul ilinde, özel bir sağlık grubunun yedi hastanesinin merkezi sterilizasyon ünitesinde çalışan 87 sağlık profesyoneli oluşturdu. Araştırmanın verileri, sosyo-demografik özellikler formu, Ergonomik Risk Faktörleri ve Kas İskelet Sistemi Rahatsızlıkları Ölçeği (ERKİSÖ) ve Cornell Kas İskelet Sistemi Rahatsızlığı Ölçeği (T-CMDQ) kullanılarak toplandı. İstatistiksel yöntem olarak; sayı, yüzde, frekans, ortalama, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis- H testi, Post Hoc testi, Games-Howell testi ve açıklayıcı faktör analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research was carried out descriptively between February and September 2020 in order to determine the ergonomic risk factors and musculoskeletal system problems of healthcare professionals working in the sterilization unit of the center. The universe and sample of the research consisted of 87 health professionals working in the central sterilization unit of seven hospitals of a private health group in Istanbul. The data of the study were collected using the socio-demographic characteristics form, the Ergonomic Risk Factors and Musculoskeletal Disorders Scale (ERMS) and the Cornell Musculoskeletal Disorders scale (T-CMDQ). As a statistical method; number, percentage, frequency, mean, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis-H test, Post Hoc test, Games-Howell test and explanatory factor analysis were used.