İnformal eğitim modeli olarak bilgi evlerinin 7-14 yaş aralığındaki çocukların sosyal, duygusal ve ahlaki gelişimlerine etkileri
The effects of wisdom houses as an informal education model on the social, emotional, and moral development of children between 7-14 years old
  1. Tez No: 699148
  2. Yazar: ÖMER FARUK TUNCEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. HAYATİ HÖKELEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışma; İstanbul ili Esenler ilçesindeki Bilgi Evleri'nde yapılan faaliyetlerin, 7-14 yaş aralığındaki çocukların sosyal, duygusal ve ahlaki gelişimlerini nasıl etkilediğini öğrenmek amacıyla başlatılmıştır. Bilgi Evleri, özellikle 7-14 yaş grubundaki çocuklara bilgiye ulaşma, sosyalleşme, kendini geliştirme ve boş zamanlarını değerlendirme imkânı sağlamayı amaçlayan mekândır. Bunun yanı sıra Bilgi Evleri, bilgisayar ve internete ulaşma fırsatı olmayan çocuklara bu imkânı vermek, şehir merkezlerinde bulunan kütüphanelere ulaşma zorluğunu aşarak kitap okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak, ders çalışma ortamları müsait olmayan çocuklara çalışma ortamı sağlamak, kültürel ve sosyal hayatın gelişmesine yardımcı olmak, çocukların duygusal ve ahlaki gelişimlerine katkı sağlamak, çocuklara bu doğrultuda rehberlik etmek ve onları yönlendirmek amacıyla açılmış olan sosyal mekânlardır. Öğretim programları öğrencilerin yeteneklerini, iletişim becerilerini, ekiple çalışma yeterliğini, sezgi, muhakeme, yaratıcılık ve hayal gücü yeteneklerini geliştirmelidir. Özellikle, eğitimin bilgi aktarmaktan ibaret olmadığı gerçeği ile birlikte eğitimin çok yönlü olma özelliği bilgi evi öğretim programlarının temelini oluşturmalıdır. 7-14 yaş arası öğrencilerin; ezbere dayalı olmayan, rasyonel ve özgün bilgiyi yeni düşüncelerle birleştirebilen, yeniden tanımlayabilen, çevresine karşı duyarlı, çok yönlü düşünen, yaratıcı, araştırıcı, sorgulayıcı, kendine güvenen, toplumsal ve kültürel değerlerine bağlı inançlı nesiller olarak yetiştirilmesinde Bilgi Evlerinin katkısını ortaya çıkarmak bu sayede model olarak yaygınlaşmasına katkıda bulunmak hedeflenmektedir. Konuyla ilgili çalışmalar incelendiğinde, çocukların sosyal, duygusal ve ahlaki gelişimleri üzerinde formal öğrenimin yanı sıra informal öğrenimin de etkili olduğu görülmektedir. Çalışmanın sonucunda çocukların sosyal, duygusal ve ahlaki gelişimlerinde okul dışı öğrenme ortamlarının da önem taşıdığı ve bu tip kurumlar ile bu kurumlarda gerçekleştirilen faaliyetlerin artırılması gerektiği tespit edilmiştir. Bu araştırmanın, formal/informal öğrenme ortamları ile ilgili çalışma yürüten araştırmacılara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This work was initiated in order to learn how the activities carried out in the Wisdom Houses in Esenler district of Istanbul province affect the social, emotional, and moral development of children between the ages of 7-14. Wisdom Houses are places that aim to provide children between the ages of 7-14 with the opportunity to access information, socialize, develop themselves, and make use of their spare time. In addition, Wisdom Houses are social spaces opened to give this opportunity to children who do not have access to computers and the Internet, to spread the habit of reading books by overcoming the difficulty of reaching libraries in city centers, to provide a working environment for children who are not suitable for studying, to help the development of cultural and social life, to contribute to the emotional and moral development of children, and to guide and direct them in this direction. Curriculums should improve students' abilities, communication skills, teamwork competence, intuition, reasoning, creativity, and imagination. Especially, together with the fact that education is not just about transferring information, the versatility of education should form the basis of Wisdom House teaching programs. Revealing the contribution of Bilgi Houses in raising students aged 7-14 as believing generations who are able to combine rational and original knowledge that is not based on rote, redefine, sensitive to their environment, multi-faceted, creative, investigative, questioning, self-confident, devoted to social and cultural values, and thus contributing to its expansion as a model are aimed. When the studies on the subject are examined, it is seen that informal learning is also effective on the social, emotional, and moral development of children as well as formal education. As a result of the study, it has been determined that out-of-school learning environments are also important in the social, emotional, and moral development of children and that such institutions and the activities carried out in these institutions should be increased. It is thought that this research will contribute to researchers working on formal/informal learning environments.