Laparoskopik kolesistektomi sonrası hastalara yapılan omuz masajının omuz ağrısı ve uyku kalitesine etkisi
Effect of shoulder massage on shoulder pain and sleep quality after laparoscopic cholecystectomy
- Tez No: 699158
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, laparoskopik kolesistektomi ameliyatı sonrası hastalarda oluşan omuz ağrısı ve uyku kalitesine, klasik masajın etkisini incelemek amacıyla Ocak 2020-Mart 2021 tarihleri arasında Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda opere olan 60 hasta ile gerçekleşmiştir. Bu hastaların 30'u müdahale grubunu, 30'u ise kontrol grubunu oluşturmaktadır. Araştırma verileri için,“Birey Tanıtım Formu”,“Görsel Kıyaslama Ölçeği”ve“Richard Campbell Uyku Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma bulgularına bakıldığında, masaj uygulamasının hastaların omuz ağrısına kısa süreli bir etki yarattığı ve uyku kalitesini anlamlı şekilde yükselttiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with 60 patients who were operated in Maltepe University Faculty of Medicine General Surgery Department between January 2020 and March 2021 to examine the effect of classical massage on shoulder pain and sleep quality in patients after laparoscopic cholecystectomy surgery. 30 of these patients constitute the experimental group and 30 of them constitute the control group.“Individual Introduction Form”''Visual Comparison Scale''and ''Richard Campbell Sleep Scale'' were used for research data. According to examination of the research findings, the massage therapy has a short-term effect on the shoulder pain of the patients and increases the sleep quality.