Otomotiv sektöründe üretim planlama ve değişiklik yönetimi: Örnek uygulamalar
Production planning and change management in automotive industry: Case studies
- Tez No: 699174
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ COŞKUN HARMANŞAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında, üretim planlama ve değişiklik yönetimi üzerine bir araştırma yapılmış ve otomotiv sektörüne ait uygulamalarla örneklendirilmiştir. Otomotiv sektöründen farklı mamullerin üretim planlama ve değişiklik yönetimi süreçleri ele alınmış ve PLM'in bu süreçlere katkısı örneklerle ifade edilmiştir. Üretim planlama ve değişiklik yönetimi süreçleri analiz edilen mamullerin PLM sayesinde kullanıcılara ve firmaya olan katkılarına yer verilmiştir. Satış siparişi açıldıktan sonra üretim süreci başlayan mamulde, müşteri isterinde yapılan değişiklikleri yönetmekte pratikte sorunlar olduğu bilinmektedir. Proje yönetimi departmanından başlayan planlama ve değişiklik yönetimi süreci; tasarım, malzeme planlama, satın alma, üretim planlama, üretim ve servis departmanlarının etki alanına girdiği karmaşık bir yapıyı içinde barındırmaktadır. Bu karmaşık yapı dikkate alınarak, mamulde yapılan değişikliğin PLM desteğiyle sorunsuz olarak üretime alınması ve tüm bileşenlerin senkronize çalışması için önemli noktalara değinilmiştir. Bu amaçla literatür taraması yapılarak ilgili örnekler incelenmiş ve sonrasında üretim planlama ve değişiklik yönetimi kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; a research has been done on production planning and change management and it has been exemplified by the applications of the automotive industry. Production planning and change management processes of different products from the automotive industry have been discussed and the contribution of PLM to these processes has been expressed with examples. With PLM, the positive contributions of the products analyzed in production planning and change management processes for users and the company were discussed. It is known that there are practical problems in the management of changes made by customer request s in the product, which begins the production process after the opening of the sales order . The planning and change management process starting from the project management department; it has a complex structure that including the design, material planning, purchasing, production planning, production and service departments. Considering this complex structure, important points have been mentioned for the change made in the product to be realized in production without any trouble with the support of PLM and for the synchronized operation of all components. For this purpose, the relevant examples were examined , through literature review and then evaluated within the scope of production planning and change management.