Dicle Üniversitesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran annelerin anne sütü ve emzirme ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Assessment of knowledge, attitudes and behaviours related to breast milk and breastfeeding of mothers who applied to Dicle University Family Medicine Polyclinic
  1. Tez No: 699190
  2. Yazar: ESER ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Yenidoğan bir bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesinde başarılı beslenmenin payı büyüktür. Anne sütünün bebekler için en ideal besin kaynağı olmasının nedenleri arasında anne sütünün ilk altı ay boyunca tek başına bebeğin bütün fizyolojik ve psikososyal ihtiyaçlarını karşılaması, bebeği enfeksiyonlara karşı koruma özelliğinin olması, ekonomik olması, anne sütünün yenidoğanın ihtiyaçlarına göre farklılık göstermesi sayılabilir. Hayatın ilk altı ayında bebeğin bütün ihtiyaçlarını karşılayacak besin maddelerini içeren, temiz ve her zaman uygun ısıda olan anne sütü, anne ve bebek arasında duygusal bir bağın oluşmasını sağlamaktadır. Anne sütü ihtiva ettiği antikorlar sayesinde bebeği hastalıklara karşı korumaktadır, aynı zamanda anne sütü besinlerin neden olduğu enfeksiyonların ve beslenme bozukluklarının görülme sıklığını da azaltmaktadır. Bu sebepten ötürü Dünya Sağlı Örgütü (WHO)'nün önerileri; bebeğin doğar doğmaz emzirilmeye başlanması ve ilk altı ay boyunca bebeğe sadece anne sütü verilmesi, anne sütüne ek besin maddeleri ile beraber iki yaş ve ötesine dek bebeğin emzirilmesi şeklindedir. Bu çalışmanın amacı; annelerin anne sütü ve emzirme ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarını incelemek ve buna etki eden etmenleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran anneler ile yapılmıştır. Çalışmamıza katılan 400 kişiye 12 adet sosyo-demografik, 1 adet anne sütü ile ilgili eğitim alma durumu ve 24 adet anne sütü ve emzirme ile ilgili bilgi değerlendirme sorusundan oluşan toplamda 37 soru yöneltilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Successful nutrition plays a major role for healthy development of the newborn baby. Breast milk is the most ideal nutrition for babies due to providing all physiological and psychosocial needs of the baby alone during the first six months, changing contents according to the needs of the newborn, the ability to protect from infections and being economic. Breast milk is always sanitary and at the appropriate temperature, it contains all nutrients which the baby need in the first six months of life, elicits the construction of a close connection between mother and baby. Thanks to the antibodies it contains, breast milk protects the baby against disease and decrease the incidence of infections and nutritional disorders. Therefore, it is advised to breast feeding the baby as soon as possible after birth and to provide breast milk in the first six months alone, and with nutritional supplements to the age of two. The objetive of the study is to investigate the knowledge, attitudes and behaviours of mothers about breast feeding and breast milk. Materials and Methods: The study was conducted on mothers who applied to the Family Medicine Department at Dicle University School of Medicine. A total of 37 questions, including 12 questions on sociodemographic, one on educations status about breast feeding and 24 knowledge evaluations questions on breast milk and nursing were addressed to 400 individuals who approved to participate in the study.