Katkılı betonların farklı ortam koşullarındaki davranışının incelenmesi
Behaviour investigation of concrete with admixtures exposed to different conditions
  1. Tez No: 699191
  2. Yazar: HAMİT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE KILINÇKALE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Beton, çimento, su ve agregadan oluşan kompozit malzemedir. Yapılar tasarlanmış hizmet sürecinde çeşitli yıpratıcı çevre koşullarına maruz kalabilir. Betonun dayanım ve dayanıklılığını, arttırmak için, kimyasal ve mineral katkılar ilave edilir. Islanma-kuruma ve donma-çözülme gibi ortamlarda, betonda iç hasar oluşturarak dayanımı düşürür. Betonun dayanım ve geçirimsizliğini sağlamak için puzolan katkıdan yararlanılır. Bu çalışmada çimento ağrılığının %20'si uçucu külle yer değiştirerek üretilen hamur ve betonların özelikleri araştırılmıştır. Bu kapsamda çimentonun ağırlıkça %20'sini F tipi uçucu külle ikame ederek çimento hamuru ve beton numuneler üretilmiştir. Üretilen şahit ve uçucu küllü numuneler 28, 56 ve 90 günde; 60 döngü ile ıslanma-kuruma ve donma-çözülme maruz bırakılmıştır. 60 döngü sonunda numunelerde birim ağırlık, su emme, ultrases geçiş hızı, eğilme ve basınç dayanımı deneyleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, şahit hamur numuneler hem ıslanma-kuruma, hem de donma-çözülme döngüleri sonrası uçucu küllü hamurlardan daha iyi performans göstermişler. Uçucu küllü beton numuneler ise ıslanma-kuruma sonrası daha iyi performans göstermişler. Donma-çözülme eskitme süreci, uçucu küllü numunelerde daha fazla hasar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete is a composite material including cement, water, and aggregate. Structures may be exposed to various aggressive environmental conditions during the designed service period. Chemical and mineral additives are added to concrete to increase the strength and durability. In some environment conditions such as wetting-drying and freezing-thawing, the creature of internal damage to the concrete reduces its strength. Pozzolan additive is used to provide strength and impermeability of concrete. In this thesis, the properties of the cement paste and concrete produced by replacing 20% of the cement weight with fly ash were investigated. Produced cement paste and concrete samples were prepared by substituting 20% of cement weight with F-type fly ash. Produced control and fly ash samples were exposed to 60 cycles of wetting-drying and freeze-thawing after 28, 56, and 90 curing days. After the 60 cycles, unit weight (density), water absorption, ultrasonic pulse velocity, flexural and compressive strength tests were performed on the samples. According to the obtained results, the control cement paste samples exhibited better performance than the fly ash pastes after both wetting-drying and freeze-thawing cycles. The fly ash concrete samples showed better performance after wetting-drying. The freeze-thaw aging process led to more damage in fly ash samples.