Çelik sandviç panellerin üç nokta büküm testi performansının sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmes
Investigation of the three point bending test performance of steel sandwich panel with finite element method
  1. Tez No: 699196
  2. Yazar: MEHMET AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURULLAH ARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sandviç panel yapılarında tasarıma girdi oluşturacak parametrelerin seçilerek kalite ve dayanım özelliklerinin iyileştirilmesi Taguchi deney tasarımı yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Değerlendirilecek faktör ve etkileşimlerin belirlenmesinde üretilebilirlik sınırları gözetilmiş olup, bu değerlendirme sonucunda üç faktör değerlendirmeye alınmıştır. Üç faktör ve üç değişkenden oluşan parametreler Taguchi deney tasarımına göre dokuz farklı model için sonlu elemanlar analizleri gerçekleştirilmiş olup analiz sonuçları incelenmiştir. Analiz çıktılarının MINITAB programında değerlendirilerek etkin parametrelerin belirlenmesi sağlanmıştır. Etkin parametrelerin değiştirilerek tasarıma edilen müdahalenin minimum sayıda yapılası ve zaman kayıplarının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Sonlu elemanlar yöntemi analiz doğruluğunu test etmek amacıyla referans çalışma sonuçları karşılaştırılmış olup fiziksel testlerin analiz sonuçlarına uyumluluğu kontrol edilmiştir. Yapılan sonlu elemanlar analiz sonuçları değerlendirildiğinde en etkin tasarım parametresi olarak sac levha kalınlığı belirlenmiştir. Yapılan çalışmalar neticesinde belirlenen parametrenin etkinliği doğrulanmış olup etkin parametreler etki şiddetine göre grafiklerde gösterimi yapılmıştır. Simülasyon sonuçları varyans analizi (ANOVA) metodu ile istatistiksel olarak da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In sandwich panel structures which is the improvement of quality, strength properties and selecting the parameters that will give input to the design was carried out by using Taguchi experimental design method. Manufacturability limits were taken into account in determining the factors and interactions to be evaluated, and three factors were taken into consideration as a result of this evaluation. Finite element analysis were carried out for nine different models according to Taguchi experimental design, and the analysis results were examined. The analysis outputs were evaluated in the MINITAB program and the effective parameters were determined. It is aimed to make a minimum number of interventions to the design by changing the effective parameters and to prevent time losses. In order to test the accuracy of the finite element method analysis, the results of the reference studies were compared and the compatibility of the physical tests with the analysis results was checked. When the finite element analysis results were evaluated, sheet metal thickness was determined as the most effective design parameter. As a result of the studies, the effectiveness of the determined parameter was confirmed and the effective parameters were shown in the graphics according to the severity of the effect. The results of the simulation were also statistically evaluated using the variance analysis (ANOVA) method