The effect of FDI on developing countries
Doğrudan yabancı yatırımların gelişmekte olan ülkelere etkisi
  1. Tez No: 699197
  2. Yazar: YUSUF İBRAHİM AKYOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ SOYBİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Küreselleşme sürecinin gelişmesiyle birlikte ülkeler arası sermaye transferi çok önemli hale gelmiştir. Bu bağlamda gelişmekte olan ülkelerin ekonomik gelirleri açısından daha çok doğrudan yabancı yatırımlara ağırlık verdikleri görülmektedir. 1980'lerdeki liberalleşme eğilimi, sermaye hareketliliğinin hızla ve yaygın olarak büyümesine neden olmuştur. Bu süreçte, önce bu ülkelerin doğal kaynaklarından yararlanmak ve ucuz işgücünden yararlanmak, ardından bu ülkelerin pazar paylarına ortak olmak için doğrudan yabancı yatırımlar gelişmekte olan ülkelere akmaya başlamıştır. Bu gelişmelerden sonra, doğrudan yabancı yatırımların ev sahibi ülkelerin ekonomik büyümeleri üzerindeki gerçek etkisi sürekli tartışılmaktadır. Ekonomi literatüründe doğrudan yabancı yatırımlar ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki konusunda bir fikir birliği olmamasına rağmen, son yıllarda artan görüş doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyümeye katkı sağladığını göstermektedir. Bu tez, doğrudan yabancı yatırımların gelişmekte olan 29 ülkenin 1991-2017 dönemi için yapılan uygulamalı analiz sonuçlarına göre ekonomik büyümesi üzerindeki etkisini panel veri analizi yöntemini kullanarak incelemektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of the globalization process, capital transfer between countries has become very important. In this context, it is seen that developing countries mostly focus on foreign direct investments in terms of their economic income. The liberalization trend in the 1980s, caused capital mobility has grown rapidly and widely. In this process, foreign direct investments started to flow to developing countries, firstly to benefit from the natural resources of these countries and to benefit from cheap labor, and then to be partner of market shares of these countries. After these developments, the real impact of foreign direct investments on the economic growth of host countries has been discussed continuously. Although there is no concurrence on the relationship between foreign direct investment and economic growth in the economics literature, the increasing view in recent years shows that foreign direct investments contribute to economic growth. This thesis investigates the effect of foreign direct investments on the economic growth of 29 developing countries during the period of 1991-2017 by using the panel data analysis method.