Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının Türkiye'nin makroekonomik performansına etkileri ve AB kriterlerine uyumdaki rolü
The Effects of FDI on Turkey's macroeconomical performance and the role of adaptation on EU economic criterions
  1. Tez No: 100497
  2. Yazar: OĞUZ KAYMAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL ŞANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
oz Doğrudan yabancı sermaye yatırımları (DYS) geçmişte yatırımı kabul eden ülke için bazı çekincelerle kabul edilirken, günümüzde bu tip bir yatırım girişini sağlamak için adeta bir yarış vardır. Bu durumun altmda çağımızın gelişmiş devletlerinden olan Fransa, İngiltere, İsviçre gibi ülkelerde DYS'nin endüstriyel gelişime olan katkılarının yadsınamayacak bir önemi vardır. Bu ve benzeri ülkeler gelişmişlik çıtasının daha yüksek düzeye ulaştırılmasında DYS'nin pozitif ve hızlandırıcı etkilerinden önemli ölçüde faydalanmışlardır. DYS yatırımlarının artışındaki ana sebebin arkasında ise; küreselleşme ve 20. yüzyılın II. Yarısından itibaren hızlanarak artan entegrasyon hareketleri (özellikle AB) yatmaktadır. Ülkemiz diğer GOÜ'lerle birlikte hızla kalkınma arayışları içindedir. Bu yönüyle Türkiye'nin 21. yüzyılda hazır bir ülke görünümü sergileyebilmesi için en önemli adım kanaatimizce AB vizesinin alınmasıdır. Bunun için de gerekli olan en temel kaynak DYS yatırımlarıdır. Zira bu yatırım tipi ile ülke ihtiyacı olan kaynağa en ucuz ve etkili yoldan sahip olmaktadır. Bu konudaki en canlı örnekler tezin son bölümünde yer alan İspanya ve Portekiz'dir. Çalışmada ana vurgu, DYS'nin ülke ekonomisinin performansım canlandırıcı bir etki sağlayarak AB 'ye adaylık şartı olan“Kopenhag Kriterleri”ne ulaşılması konusunda anahtar rolü teşkil ettiği yönündedir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the past, foreign direct investments (FDI) were accepted risky by the country which accepted FDI but today there is a race to provide this kind of investment entry. Under this situation in some developed, countries like France, England and Switzerland FDFs contributions in industrial development are very important and can't be denied in this epoch. Countries like those and the others in the same situation got benifits of FDFs positive and accelerative effects to have higher standarts of developments. The main reason of FDFs increase is globalization and integration movements (especially EU) which have been accelerativly increased from the second half of the 20 century. Our country is struggling to develop rapidly like other developing countries. From this aspect Turkey's the most important step to look a ready country for the 21 st century is to get EU visa. The main source which is necessary to provide this is FDI. Because the type of this investment provide helps the country to have the necessary source by the cheapest the most effective way. The most important samples of this subject which mentioned at the last part of this thesis are Spain and Portugal. The main emphasis, in this study FDI provide an animative effect on the country's economic performance and this constitutes to attain the key role of the candidate stipulation of EU which is known as“Kopenhag Criterions”IV