Hidroksiapatit doldurucuların rezin modifiye kalsiyum silikat simanın remineralizasyon etkinliği ve dentine bağlanma dayanımına etkisi
Effect of hydroxyapatite filler on remineralization efficacy and dentin bond strength of resin modified calcium silicate cement
  1. Tez No: 699209
  2. Yazar: ESRA AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ÖZEL BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, rezin modifiye kalsiyum silikat siman içerisine farklı oranlarda hidroksiapatit doldurucu eklenmesinin, remineralizasyon etkinliği ve dentine bağlanma dayanımlarının değerlendirilmesidir. Yapay çürük oluşturulmuş derin dentin dokusuna deneysel materyallerin remineralizasyon etkinliğinin analizi enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (SEM-EDS) ile gerçekleştirildi. Çalışma negatif kontrol (materyal ihtiva etmez), kontrol (hidroksiapatit doldurucu içermeyen materyal), %5 n-HA (ağırlıkça %5 oranında hidroksiapatit doldurucu içeren materyal), %8 n-HA ve %10 n-HA grubu olmak üzere beş gruptan oluşturuldu (n=12). Makaslama bağlanma dayanımı (SBS) testi için diş örnekleri, derin dentin dokusu açığa çıkacak şekilde hassas kesme cihazı yardımı ile kesildi. Çalışma kontrol (hidroksiapatit doldurucu içermeyen materyal), %5 n-HA (ağırlıkça %5 oranında hidroksiapatit doldurucu içeren materyal), %8 n-HA ve %10 n-HA grubu olmak üzere dört gruptan oluşturuldu (n=8). Materyaller plastik tüpler (3 mm çapında ve 2 mm yüksekliğinde) yardımıyla dentin yüzeyine uygulanıp 20 sn polimerize edildi. Polimerizasyondan sonra tüpler bir bistüri yardımıyla uzaklaştırıldı. Universal test cihazı yardımıyla 24 saat distile suda bekletilen örneklere SBS testi uygulandı. EDS analizi bulgularına göre Ca değerleri (p=0,001), P değerleri (p=0,045) ve Ca/P oranı değerleri (p=0,000) gruplar arası fark istatiksel olarak anlamlı tespit edildi. Makaslama bağlanma dayanımı bulgularına göre ise %8 n-HA grubuna ait bağlanma değerleri istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in vitro study was to evaluate the remineralization efficacy and dentin bond strength of resin modified calcium-silicate cement by incorporation of different wt% of hydroxyapatite filler. Analysis of the remineralization efficiency of experimental materials on artificial carious deep dentin tissue was performed by energy dispersive X-ray spectroscopy (SEM-EDS). Negative control: no material, control: no hydroxyapatite filler containing material, 5% n-HA: containing material 5% wt. hydroxyapatite filler (HA), 8% n-HA and 10% n-HA (n=12). The teeth for shear bond strength (SBS) test were sectioned by low-speed diamond blade under water cooling to expose mid coronal dentin. This study consists of four groups. Control: no hydroxyapatite filler containing material, 5% n-HA: containing material 5% wt. hydroxyapatite filler (HA), 8% n-HA and 10% n-HA (n=8). The materials were applied to the dentin surface by means of plastic tubes (internal diameter 3 mm and in height 2 mm) and polymerized for 20 sec. After polymerization, tubes were removed gently by a scalpel. After storage in distilled water for 24 h, their SBSs were measured using a universal testing machine. According to EDS analysis data; the difference between the groups in Ca values (p=0,001), P values (p=0,045) and Ca/P ratio values (p=0,000) were statistically significant. The maximum mean value of SBS was 8% n-HA group.