Örgütsel sessizlik ve örgütsel bağlılık düzeyi arasındaki ilişki: Kadın öğretmenler üzerine bir araştırma
The relationship between organizational silence and organizational commitment: A study on female teachers
- Tez No: 699233
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PÜREN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, kadın öğretmenlerin örgütsel sessizlik ve bağlılıkları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma giriş dışında dört ana bölüm halinde hazırlanmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde örgütsel sessizlik kavramsal ve kuramsal çerçeveye yer verilmiştir. Bu bölümde, örgütsel sessizlik kavramı ve gelişimi, nedenleri, teorileri, türleri, öğretmenlerde örgütsel sessizlikle ilgili yapılan araştırmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde örgütsel bağlılığın kavramsal ve kuramsal çerçevesi ele alınmıştır. Bu bölüm altında örgütsel bağlılık kavramı, yaklaşımları, örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler, örgütsel bağlılığın sonuçları ve öğretmenlerde örgütsel bağıllıkla ilgili literatürde yer alan araştırmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; araştırmanın yöntemine yer verilmiştir. Bu bölümde, araştırmanın modeli ve deseni, evren ve örneklem, veri toplama araçları, verilerin toplanması, analizi ve yorumuna ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde anket ve ölçekler yardımıyla elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Araştırmanın sonunda araştırmayla elde edilen sonuçlar literatür aracılığıyla tartışılarak okul yöneticilerine ve ileride konuyla ilgili araştırma yapacaklara önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışmanın konusunu; kadın öğretmenlerin örgütsel sessizlik düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki oluşturmuştur. Araştırmada; kadın öğretmenlerin örgütsel sessizlikleri ile örgütsel bağlılıkları ilişkinin ortaya konulması ana amaç olarak benimsenmiştir. Bunun yanında; öğretmenlerin sosyo-demografik özelliklerine göre örgütsel sessizlik ve örgütsel bağlılıklarındaki farklılıkların ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçlarla araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak desenlemiştir. Araştırmada, kadın öğretmenlerin sosyo-demografik bilgilerini toplamak amaçlı yedi kapalı uçlu sorudan oluşan form, örgütsel sessizlik düzeylerini belirlemek amaçlı örgütsel sessizlik ölçeği ve örgütsel bağlılık düzeylerini ölçmek amaçlı örgütsel bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini devlet okullarında çeşitli kademelerde görev yapan 400 kadın öğretmen oluşturmuştur. Araştırma sonuçlarına göre; kadın öğretmenlerin örgütsel sessizlik düzeylerinde yaş, medeni durum, eğitim durumu, branş, kıdemleri, istihdam tipi değişkenlere göre anlamlı farklılık bulunmazken, bulundukları okulda çalışma sürelerine göre anlamlı fark bulunmuştur. Kadın öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeylerinde yaşlarına, medeni durumlarına, eğitim durumlarına, istihdam tiplerine, bulundukları okulda çalışma sürelerine göre anlamlı farklılık bulunmazken branşlarına ve kıdemlerinde anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Kadın öğretmenlerin örgütsel sessizlik düzeyleriyle örgütsel bağlılık düzeyleri arasında ana boyutta ve tüm alt boyutlara anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak; kadın öğretmenlerin örgütsel sessizlik düzeyleri düşükken, örgütsel bağlılıkları yüksektir ve bu bağlılık en fazla içselleştirme boyutunda görülmektedir. Okulda çalışma sürelerine göre 7-9 yıl arası çalışan kadın öğretmenlerin örgütsel sessizlik düzeyleri 4-6 yıldır çalışan öğretmenlerden yüksektir. Sayısal alandaki öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeyleri sözel alandaki öğretmenlerden yüksektir, ayrıca kıdemlerine göre uyum boyutu hariç tüm boyutlarda tüm gruplarda farklılık bulunmaktadır. Örgütsel sessizlik arttıkça uyum bağlılığı artarken, örgütsel sessizlik arttıkça özdeşleşme, içselleştirme ve genel örgütsel bağlılık düzeyleri azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between female teachers' organizational silence and commitment was examined. Apart from the introduction, the study has been prepared in four main sections. The first part of the research included the conceptual and theoretical framework of organizational silence. In this section, the concept of organizational silence, its development, causes, types, and related theories are examined and some research on organizational silence among teachers are discussed. In the second chapter, the conceptual and theoretical framework of organizational commitment is discussed. Under this section, the concept of organizational commitment, its approaches, factors affecting organizational commitment, the results of organizational commitment and the studies in the literature on organizational dependency in teachers are included. In the third part; the method of the research is included. In this section, information about the model and design of the research, the population and the sample, data collection tools, data collection, analysis and interpretation are given. In the fourth part, findings obtained with the help of questionnaires and scales are included. At the end of the study, the results obtained from the research were discussed through the literature, and suggestions were made to school administrators and those who would conduct research on the subject in the future. The subject of this study; the relationship between the organizational silence levels of female teachers and their organizational commitment. In the research; the main purpose is to reveal the relationship between organizational silence and organizational commitment of female teachers. Besides; it is aimed to reveal the differences in organizational silence and organizational commitment of teachers according to their socio-demographic characteristics. For these purposes, the research was designed using the relational survey model, one of the quantitative research methods. In the research, a form consisting of seven closed-ended questions to collect socio-demographic information of female teachers, organizational silence scale to determine organizational silence levels, and organizational commitment scale to measure organizational commitment levels were used. The sample of the study consisted of 400 female teachers working at various levels in public schools. According to the research results; there was no significant difference in the organizational silence perceptions of female teachers in terms of age, marital status, educational status, branch, total service time, and type of employment, while a significant difference was found according to the length of time they worked at the school they were in. While there was no significant difference in the organizational commitment perceptions of female teachers according to their age, marital status, education status, employment type, duration of employment in their school, it was determined that there was a significant difference in their branches and total service time. It was determined that there is a significant relationship between female teachers' perceptions of organizational silence and organizational commitment in the main dimension and all sub-dimensions. As a result; while female teachers' organizational silence level is low, their organizational commitment is high and this commitment is mostly seen in the internalization dimension. Perceptions of organizational silence of female teachers who work for 7-9 years according to their length of service at school are higher than those who have worked for 4-6 years. The organizational commitment perceptions of the teachers in the numerical field are higher than the teachers in the verbal field, and there are differences in all groups in all dimensions except the adaptation dimension according to the total service time. As organizational silence increases, compliance commitment increases, while organizational silence increases, levels of identification, internalization and general organizational commitment decrease