Branding washoku as an instrument of Japanese soft power
Washoku'nun bir Japon yumuşak güç aracı olarak markalaştırılması
- Tez No: 699234
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Son yirmi yıl içerisinde Japon mutfağının dünya çapındaki popülerliğinde hızlı bir artış görülmektedir. Bu gelişmeye paralel olarak Japonya'nın uluslararası statüsünde de benzer bir yükselişten söz edilebilir. Bu çalışma, bir“Yumuşak Güç”(Soft Power) aracı olarak Japon yemeğinin, bir diğer adıyla washoku'nun rolünü inceliyor. Çalışma, washoku'nun bir 'ulus markası'na (nation brand) dönüşme sürecini gözlemleyerek yerel ve uluslararası bağlamlarda ne tür farklılıklarla ele alındığını irdeliyor. Bu tez; washoku'nun uluslararası alanda doğaya saygılı, mevsimsel ve besin değeri açısından dengeli oluşundan hareketle yükselen bir yemek kültürü olarak sergilenmesine karşılık, ülke dahilinde ise konunun Japon yemeklerine azalan ilgi ve gıdada kendi kendine yeterlilik problemlerine odaklandığı ve Japon yemek kültürünün risk altında olduğu düşüncesi etrafında toplandığını savunmaktadır. Bu tez ayrıca, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi adaylığı sürecinde Japonya'nın bu iki kaygıyı birleştirerek, washoku markasını güçlendirmek için kapsamlı bir strateji oluşturabildiği görüşünü ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Japanese food has become a global trend over the past two decades, and boosted the international standing of Japan. This study delineates the role of Japanese cuisine, or washoku, as an instrument of Japanese soft power. It traces how washoku was transformed into a strong national brand and how this brand was framed differently in domestic and global contexts. This thesis argues that while the promotion of washoku abroad depicts it as a flourishing cuisine based on characteristics such as respect to nature, seasonality, and a well-balanced diet, in the domestic context it is designed to address issues like a decreasing domestic interest in Japanese foods and the need for greater self-sufficiency in food production. This thesis also argues that through the UNESCO Intangible Cultural Heritage List nomination process, Japan was able to combine these two concerns and create a comprehensive strategy to strengthen the washoku brand on both national and global levels.