Young activist perspectives towards Turkish sexual and reproductive health policy and services: Problems, barriers, ideals
Genç aktivistlerin Türkiye'de cinsel sağlık ve üreme sağlığı politika ve hizmetlerine bakış açıları: Sorunlar, engeller, idealler
  1. Tez No: 699232
  2. Yazar: DAĞLAR ÇİLİNGİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Yönetimi, Sosyal Hizmet, Public Health, Healthcare Management, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
1994'teki Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansı ile birlikte cinsel sağlık üreme sağlığı (CSÜS) alanında hak temelli yaklaşım temel politika çerçevesi haline gelmiştir. Konferansın eylem planı gençler ve gençlerin cinsel sağlık üreme sağlığı hizmetlerine ilişkin karar alma süreçlerine dahil edilmeleri ve erişimleri konusuna özel olarak odaklanmaktaydı. Bu odak, Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkede CSÜS alanında gençlik kuruluşlarının kurulması için adımlar atılmasını sağlamıştı. Türkiye'de neredeyse 20 yıllık geçmişine rağmen CSÜS ve hakları alanındaki gençlik aktivizmi literatürde kapsamlı bir şekilde yer bulamamıştır. Bu tez, CSÜS alanı üzerindeki siyasi baskının Macaristan ve Polonya gibi ülkelere benzer şekilde arttığı Türkiye'de, CSÜS ve hakları alanında savunu yapan gençlerin bu alandaki politika ve hizmetlere ve CSÜS ve haklarının teşviki hususunda kendi oynadıkları role ilişkin bakış açılarını incelemeyi hedeflemektedir. Bu tez CSÜS alanında çalışan üç farklı gençlik kuruluşundan toplamda 18 genç aktivistle Ekim 2020 ile Ocak 2021 tarihleri arasında yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlardan toplanan niteliksel verinin tematik analizine dayanmaktadır. Araştırmaya göre görüşme yapılan genç aktivistler CSÜS ile ilgili doğru bilgiye, temel hijyen ürünlerine ve CSÜS hizmetlerine erişimde yaşanan sıkıntıları ve hasta mahremiyeti kaygılarını CSÜS alanındaki temel sorunlar olarak tanımlamaktadır. Tez gençlik aktivizminin Türkiye gibi zorlayıcı bir politik atmosferde üstlendiği hak savunuculuğu ve sağlığın teşviki rolleriyle önemli bir aktör olduğunu ve mevcudiyetiyle bu alandaki gerilemeyi meşrulaştıran tekçi ve kültürcü baskın anlatıyı kırdığını iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
With the 1994 International Conference on Population and Development, the rights-based approach has become the main policy framework for sexual and reproductive health (SRH). The action plan of this conference had a specific focus on youth and their inclusion in SRH service provision and decision-making, which paved the way for the establishment of youth-led organisations around sexual and reproductive health rights (SRHR) in many countries including Turkey. Despite of almost a two-decade history of youth activism around SRHR, youth activist perceptions of SRH policies and services have not adequately addressed in the literature. Against this background, this thesis explores the perception of young SRHR activists towards SRH policies and services and their own role in SRHR promotion in Turkey — a country where SRHR are under increasing political pressure alongside many others such as Hungary and Poland. This thesis offers a thematic analysis of qualitative data collected through semi-structured interviews with 18 youth activists from three major youth-led organizations working on SRHR related issues between October 2020 and January 2021. The thesis finds that young activists identify the following major problems in SRH policy and services: barriers to accessing reliable SRH information, SRH services and essential products, and shortages in these domains as well as concerns about patient confidentiality. The analysis here also demonstrates that youth SRHR activists are important social actors in SRHR advocacy and promotion in a politically challenging context such as Turkey, which breaks the prevailing monistic and culturalist narratives aiming to legitimize backlashes in SRHR.