Türkiye'deki havayolu taşımacılığı sektöründe kurum kültürü, örgütsel bağlılık ve iş tatmini arasındaki ilişkiler üzerine bir araştırma
A study on the relations between organizational culture, institutional commitment and job satisfaction in the airline transport sector in Turkey
  1. Tez No: 699247
  2. Yazar: YAKUP MUTAF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVREN AYRANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çalışmanın amacı, çalışanlar tarafından benimsenen örgüt kültürünün, örgütsel bağlılığa yansımasını ve Türkiye'deki havayolu taşımacılığı sektöründe iş tatmini üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmada ilk olarak örgüt kültürü, örgütsel bağlılık ve iş tatmini kavramları hakkında detaylı araştırmalar yapılmış, literatür taraması sonucunda elde edilen bilgilerle araştırmanın genel hatları oluşturulmuştur. Araştırmanın birinci bölümünde örgüt kültürü ile ilgili literatür araştırması yapılarak, örgüt ve kültür kavramları ayrı ayrı açıklanmış, örgüt kültürünün önemi, özellikleri, unsurları, etkileyen faktörler üzerinde durulmuş, örgüt kültürü üzerine ortaya atılmış farklı modeller sunulmuştur. Örgütsel bağlılığı içeren ikinci bölümde ise örgütsel bağlılık kavramı tanımlanmış; oluşumuna, önemine, karakteristik özelliklerine değinilmiştir. Ayrıca örgütsel bağlılık göstergeleri ve düzeyleri hakkında da bilgi verilmiş; örgüt kültürüyle arasındaki ilişkiden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise iş tatmini kavramı açıklanmış, bu kavramı etkileyen faktörlerden bahsedilmiştir. Bir çalışma sürecinin sonucu olarak ise iş tatmini ve tatminsizliğinin sonuçları sunulmuştur. Araştırmanın son bölümü olan dördüncü bölümde ise örgüt kültürü ve örgütsel bağlılığın, Türkiye'deki havayolu taşımacılığı sektöründe iş tatminine etkisinin ölçülmesi için; seçilen ölçekleri ve demografik etmenleri içeren bir anket uygulaması yapılmıştır. Anket, Türkiye'de havayolu taşımacılığı sektöründe aktif olarak çalışan 96 çalışana uygulanmıştır. Uygulanan anketten sonra toplanan verilerin IBM SPSS Statistics 25.0 programında değerlendirilmesi ile örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık ile iş tatmini arasında pozitif ve anlamlı etkileri olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effect of organizational culture embraced by the employee to the institutional commitment and the effect over the job satisfaction in the airline transport sector in Turkey. In this study, at first, it has been made detailed research on the concepts of organizational culture, institutional commitment and job satisfaction; and after that, it has been generated the general lines of study with obtained knowledge in consequence of a literature review. In the first part of study by making literature research about the organizational culture, it has been separately explained the concepts of organization and culture; emphasized on the significance, properties, elements, affecting factors of organizational culture, and presented different models put forward on organizational culture. In the second part which contained institutional commitment, it has been defined the concept of institutional commitment; pointed out its generation, significance and characteristic features. Additionally, it has been informed concerning the indicator and stages of institutional commitment; mentioned its relation between organizational culture. In the third part, it has been explained the concept of job satisfaction, mentioned affecting factors of this concept. As a result of process of this study it has been presented the outcomes of job satisfaction and dissatisfaction. In the fourth part which is last part of study for measuring effect of organizational culture and institutional commitment to the job satisfaction in the airline transport sector in Turkey; it has been conducted a questionnaire that was included selected scales demographical factors. The questionnaire applied on actively working 96 employees in the airline transport sector in Turkey. After the questionnaire applied, with evaluation of collected data in the IBM SPSS Statistics 25.0 programme, it has been observed that there are positive and meaningful relations between organizational culture, institutional commitment and job satisfaction.