Cognitive and social correlates of saving behavior in early childhood and adulthood
Erken çocukluk ve yetişkinlikte tutumluluk davranışının bilişsel beceri ve sosyal faktörler ile ilişkisi
  1. Tez No: 699260
  2. Yazar: EGE KAMBER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ TAHİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Birikim yapmak, gelir ve gideri dengede tutmada önemli rol oynasa da insanların tutumlu davranmakta zorlandıkları ve beklediklerinden daha az birikim yapabildikleri bilinmektedir. Alanyazında yetişkinlerin tutumluluklarını destekleyen faktörler yıllardır çalışılmaktadır. Ancak, çocukların tutumluluğuna dair az sayıda çalışma vardır. Bu araştırmada, çocukların ve yetişkinlerin tutumluluk davranışlarının gelişiminin incelenmesi ve bu davranış ile ilişkili psikolojik faktörlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Birinci çalışmaya okul öncesi dönemdeki 72 çocuk; ikinci çalışmaya ise 113 üniversite öğrencisi ve öğrenci olmayan 192 yetişkin katılmıştır. Birinci çalışmada çocuklar bir dizi davranışsal göreve, ebeveynleri ise anket çalışmasına katılmıştır. İkinci çalışmada yetişkinler bir anket çalışmasına katılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde çocukların tutumluluğu yaş, epizodik öngörü, yönetici işlevler ve planlama ilişkilidir. Epizodik öngörü çocukların yaptıkları birikimdeki artışı yordamaktadır. Planlama tutumluluk amacını gerçekleştirmeyi; yönetici işlevler ise en optimal birikimi yapmayı yordamaktadır. İkinci çalışmada, öğrenciler, öğrenci olmayan yetişkinlere göre daha çok tutumlu davrandıklarını belirtmiştir. İki grupta da gelecek odaklılık, bütçe yapma ve çocukluk çağındaki tutumluluk davranışı yetişkinlerin algılanmış tutumluluk davranışlarını yordamaktadır. Çalışmalar arasında farklılaşan ilişkililer ve çalışmanın çıkarımları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Savings play a crucial role in keeping the balance between income and expenses. However, individuals struggle to save and mostly end up with less savings than they have expected. Long-standing research on adults' savings revealed that several psychological factors support their saving behavior. Yet less is known about children's savings. Study 1 attempted to explore the development of saving behavior and psychological factors supporting preschool children's savings. Study 2 tested the exact relations with college students and non-student adults in a community sample. In Study 1, 72 preschool children participated in a series of behavioral tasks, and their parents completed questionnaires about their child. In Study 2, 113 college students and 192 non-student adults participated in a survey study. Study 1 showed that preschool children's saving behavior was associated with age, episodic foresight, executive function, and planning. Episodic foresight predicted an increase in children's savings. Planning predicted the actualization of saving intention and executive function predicted an adaptive engagement in saving behavior. In Study 2, students reported higher perceived saving behavior than non-student adults. In both samples, future orientation, budgeting, and childhood saving behavior were revealed as predictors of adults' perceived saving behavior. Inconsistent findings across studies and future implications were discussed.