Being a woman in contemporary Turkey: A qualitative study on representations and experience of femininity through the new cinema of Turkey
Yeni Türkiyede kadın olmak: Yeni Türkiye sinemasında kadınlık temsilleri ve deneyimleri üzerine nitel bir çalışma
- Tez No: 699264
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL ÖZGE ÜSTÜNEL BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, Psychology, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma yeni Türkiye sinemasındaki kadınlık temsillerini ve kadınlık deneyimini araştırmayı hedeflemektedir. Aynı zamanda yeni Türkiye kadınının çıkmazlarına, ruhsallığına, içinde yaşadığı toplumla olan etkileşimine ve sosyokültürel değişimlerin katkıda bulunduğu cinsiyet rollerine ışık tutabilmeyi amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak adına, yeni Türkiye sinemasından dört filmin izlenip tartışıldığı odak grup toplantıları düzenlemiştir. Çalışma için seçilen filmler“Mustang,”“Tereddüt,”“Ana Yurdu,”ve“Kraliçe Lear”dır. Üretim yılı 2000ler sonrası olan, kadın ana karakterlerin hikayelerine odaklanan ve ataerkil bakış açısından uzak üretilen filmler seçilmiştir. Çalışmaya dördü kadın, dördü erkek olmak üzere sekiz katılımcı gönüllülük esasıyla dahil olmuştur. Katılımcıların yaşları 23 ve 43 arasına değişiklik göstermektedir. Her bir odak grup toplantısı yaklaşık bir buçuk saat sürmüştür. Temellendirilmiş veri analizi metoduyla kodlama ve analiz yapılmıştır. Sonuçlar cinsiyet rollerinin ve yeni Türkiye kültüründe yükselen muhafazakar, kolektivist karakterin yarattığı ruhsal çatışmalar ve açmazlarla mücadele eden bir kadın imajını resmetmektedir. Sonuçlar ışığında çalışmanın kısıtlamaları ve klinik önerileri tartışılmış, gelecek çalışmalara dair öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the representations and experience of femininity in the new cinema of Turkey to shed light on the predicaments, and intrapsychic dynamics of gender roles that interact with the socio-cultural changes related to being a woman in contemporary Turkey. In order to meet this goal, the present study focuses on the narratives and associations which emerged in the focus group meetings through four movies from the new cinema of Turkey. The movies selected for the aim of the study were“Mustang,”“Tereddüt,”“Ana Yurdu,”and“Kraliçe Lear.”They were selected based on three criteria: production time, inclusion of women as starring characters, and having a scenario without the male gaze. Eight participants (four women, four men) aged between 23 to 43 took part in five focus group meetings voluntarily. The methodology of grounded theory was used to understand the unique and collective experiences of the participants. Results depicted the image of a woman who struggles with difficulties and conflicts deriving from the intrapsychic aspects of gender roles and the conservative, collectivistic characteristics of contemporary Turkey. Clinical implications, limitations, and suggestions for future research are discussed.