Trust in context: Problematizing Trust(ing) in Turkey among rural-to-urban migrant women
Bağlamsal güven: Köy-kent göçmeni kadınlar üzerinden Türkiye'de güven ilişkilerini sorgulamak
- Tez No: 692882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAHİRE ERMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Anthropology, Political Science, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tez, güven konusunu incelemekte ve kentleşen Türkiye'de kırsaldan kente göçen kadınların güven süreçlerini bağlam odaklı olarak araştırmaktadır. 1950'lerden bu yana kırdan kente göç akını, gecekonduların apartmanlara dönüşümü de dahil olmak üzere, ülkenin büyük kentlerinde hem mekansal hem sosyal değişimi etkilemektedir. Bu değişim ve zorluklara apartman yaşantısının da eşlik etmeye başlaması—gecekondunun mekansallığının kolaylaştırdığı dayanışmacı enformel yaşam biçimlerinin kaybolması—kadınların sosyal ilişkilerine yön vermelerine de etki etmiştir. Bu nitel çalışma, gecekondu habitusunu kavramsal araç olarak kullanarak, şu soruları sorarak güven konusunu bağlamsal, ilişkisel ve süreç odaklı bir yaklaşımla ele almaktadır: Göçmen kadınlarca güven nasıl anlaşılmakta ve deneyimlenmektedir? Bu, göçmen kadınların ve ailelerinin gündelik yaşamlarını nasıl etkilemektedir? Ayrıca, güvene dayalı komşuluk ilişkileri apartmanda nasıl geliştirilmeye çalışılmaktadır? Ortaya çıkan temalara odaklanarak yarı yapılandırılmış yirmi derinlemesine görüşmenin analizi sonucunda, bu çalışma ilk olarak, göçmen kadınların güveni, cinsiyet temelli, zaman içinde tekrarlanan bilme, ziyaret etme, paylaşma ve yardımlaşma pratikleri yoluyla iki rakip duygu olan yalnız kalmama isteği ve zarar görme korkusu arasında müzakeresi devam eden ilişkisel bir süreç olarak anladıklarını ve deneyimlediklerini bulmuştur. İkinci olarak ise, kadınlar, komşularına, yapısal dezavantajlarının sonucu, ailelerinde toplumsal yeniden üretimi gerçekleştirebilmek için ve apartman yaşamının zorlukları sebebiyle de ihtiyaç duymaktadırlar. Bu, komşuluk (güven) ilişkilerinin, apartmanların formelleştirilmiş mekansallığında, gecekonduda yaşamayanları da içererek, farklı sosyokültürel gruplardan gelenlerle müzakere edilmesini gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines trust and problematizes the process(es) and context in the case of rural-to-urban migrant women in contemporary urbanizing Turkey. The influx of rural-to-urban migration since the 1950s has impacted both spatial and social change in the country's largest cities, including the transformation of gecekondu dwellings into apartment complexes. The changes and challenges that now accompany apartment living—the loss of communal and informal ways of life facilitated by the spatiality of gecekondu—impact women as they navigate social relations. Using the gecekondu habitus as a conceptual tool, this qualitative study takes a contextual, relational and process-oriented approach to trust by asking: How is trust understood and experienced by migrant women? How does this affect everyday life for migrant women and their families? And what does it look like to foster trusting neighborly relations in light of apartment life? As a result of analyzing twenty in-depth semi-structured interviews by focusing on emerging themes this study found first that migrant women understood and experienced trust(ing) as an on-going relational process of negotiating two competing desires—not being harmed and not being alone—entailing a gendered iterative practice through knowing, visiting, sharing, and helping over time. And second, women need their neighbors in order to do the work of social reproduction given their structural disadvantages and the challenges of apartment living. This necessitates the negotiation of neighborly (trust) relations in the formalized spatiality of the apartments with those from different sociocultural groups, including those who have not lived in a gecekondu.