E-maliye uygulamalarında vergi verimliliği: Türkiye ve seçilmiş OECD üyesi ülkeleri üzerine 2015 yılı sonrası bir değerlendirme
Tax efficiency in e-finance practices: An evaluation on Turkey and selected OECD member countrier on the post- 2015 a review
- Tez No: 699265
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NİYAZİ ÖZKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
E-maliye uygulamaları, teknolojinin kamu alanındaki en önemli adımı olan e-devlet uygulamasının gelişimi ile ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada e-maliye uygulamalarının kullanımı ile verimlilik tespiti incelemesi amaçlanmaktadır. Türkiye ve seçilmiş OECD ülkelerinin 2015 yılı ve sonrasını kapsayan araştırmayla e-maliye uygulamalarının sürekli gelişim gösterdiği sonucuna ulaşılmaktadır. Uygulamaların kullanımları sayesinde ulaşılan maliyet değerleri, tasarruf bilgileri, gönüllü uyumu gösteren katılımcı oranları ile verimliliği sağladığı kanısına varılmaktadır. Türkiye'de e-maliye uygulamalarının bütün vatandaşlara hitap etmesi adına, engelli bireyler için yeni gelişimler göstermesi gerektiği durumu tespit edilmektedir. E-tebligat bildirimlerinin mükelleflere iletiminde yaşanan sorunlarda kod numarasının kullanılması önerisi getirilmektedir. Uygulamaların mobil açıdan kullanımını destekleyici yeniliklerin getirilmesi gerektiği tespit edilmektedir. OECD ülkelerinde bulunan e-yargılama- e-oylama- e-pasaport- e-parlamento gibi uygulamaların Türkiye bünyesine katması ile verimliliği artıracağı gözlenmektedir. Ayrıca e-maliye uygulamaları kullanımının olağanüstü dönemlerde kolaylık ve verimlilik sağlayacağı sonucu Covid-19 sürecinde elde edilen verilerle ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
E-finance applications emerge with the development of e-government application, which is the most important step of technology in the public domain. In this study, it is aimed to examine the efficiency determination with the use of e-finance applications. With the research covering Turkey and selected OECD countries in 2015 and beyond, it is concluded that e-finance applications show continuous improvement. It is concluded that the cost values achieved through the use of the applications, savings information, and participant rates showing voluntary compliance provide efficiency. It is determined that e-finance applications in Turkey should show new developments for disabled individuals in order to appeal to all citizens. It is suggested to use the code number in case of problems in the transmission of e-notification notifications to taxpayers. It is determined that innovations that support the use of mobile applications should be introduced. It is observed that the inclusion of applications such as e-judging, e-voting, e-passport, e-parliament, in OECD countries, will increase efficiency. In addition, the result that the use of e-finance applications will provide convenience and efficiency in extraordinary times emerges with the data obtained during the Covid-19 process.