İslâm hukukunda boşanma gerekçeleri
Reasons for divorce in Islamic law
  1. Tez No: 699269
  2. Yazar: GAZİ KABLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Toplumun temel taşı olan aile; klanları, milletleri, devletleri oluşturan bir kurumdur. Aileye dinlerin birçoğunda olduğu gibi İslâm dininde de büyük bir önem atfedilmiştir. Temel prensip ailenin sağlıklı bir şekilde kurulması ve devam etmesidir. Ancak her zaman istenen olamamakta ve aile kurumu değişik şekillerde son bulabilmektedir. İşte biz bu tezimizde aile kurumunu sona erdiren hukuki ayrılma gerekçeleri üzerinde durmaya çalıştık. Bu tezimizde daha çok dört sünnî mezhebin görüşlerine ağırlık verilmiş ve zaman zaman da mezhepler arası farklı görüşlere ve gerekçelerine yer verilmiştir. Tezimizin başlığı olan boşanma gerekçeleri incelenirken giriş bölümünden sonra birinci bölümde aile ve evliliğin önemine vurgu yapılmış ve boşanmayı önleyici tedbirlerden bahsedilmiştir. İkinci bölümde boşanma çeşitleri ve gerekçeleri güncel ve klasik kaynaklara bağlı kalınarak işlenmiş sonuç bölümünde de çalışmamızın genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Bu çalışmamızın amacı, İslâm Hukukunun ailenin ve evliliğin önemine verdiği değerin ortaya konulması ve aile birliğinin sona ermesi gereken durumlarda da nelere dikkat edilmesi gerektiğinin ve ayrılma gerekçelerinin neler olduğunun incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Family, which is the cornerstone of society, is an institution that makes up clans, nations and states. The family is attributed great importance in Islam as it is in many religions. The basic principle is that the family is established and maintained in a healthy way. However, it is not always as expected and the family institution might end in different ways. In this thesis, we tried to focus on the legal reasons for ending the family institution. In this thesis, the opinions of the four sunni sects were emphasized and from time to time different opinions and reasons were given between the sects. While examining the reasons for divorce, which is the title of our thesis, the importance of family and marriage was emphasized in the first part after the introduction section and measures to prevent divorce were mentioned. In the second part, the types and reasons for divorce were discussed by adhering to current and classical sources. And in the conclusion section, a general evaluation of our study was made. The aim of this study is to demonstrate the value that Islamic Law gives to the importance of family and marriage and to examine what should be considered in cases where family unity should end and what the reasons for divorce are.