Bedâiü's-Sanâi' özelinde aile hukukundaki yeri bakımından ihtiyati hükümler
The concept of precaution in terms of its place in family law, in particular bedâʾiʿu'ṣ-Sanâʾiʿ
- Tez No: 926176
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, Hanefi mezhebinin önemli fıkıh kitaplarından biri olan Bedâiü's-Sanâi' fi Tertîbi'ş-Şerâi' adlı kitap özelinde aile hukuku alanında ihtiyata dayalı hükümleri konu edinmektedir. Genel Fıkıh literatüründe sıklıkla atıf yapılan ihtiyat kavramı, şüpheli ya da belirsiz durumlarda hukuki ve dini sorumluluktan kesin çıkmayı sağlayan bir davranış sergilemenin lüzumunu ifade eden bir fıkıh kaidesini temsil etmektedir. Dini hükümlere konu olan hemen her meselede kendisine yer bulan ihtiyat, özellikle ibadetler ve aile hukuku meselelerinde biraz daha ön plana çıkmaktadır. Aile hukukunun son derece hassas bir alan olduğu dikkate alındığında bunun tabii olduğu anlaşılmaktadır. Konunun adı geçen eser özelinde ele alınması sınırlandırma gereğindendir. Konu iki ana bölüm halinde ele alınmıştır. Birinci bölümde eserin müellifi hakkında bilgi verilmiş, eserin tanıtımı yapılmıştır. İkinci bölümde ise nikah ve boşama şeklinde iki ana başlık halinde ele alınmış ihtiyati hükümler incelenmiştir. Çalışmada ulaşılan önemli sonuçlardan biri şu olmuştur: İslam hukuku bilginlerinin ihtiyata bu denli önem atfetmelerini haklı kılan sebepler vardır. Bunlar da ilmi gerekçelere dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the provisions based on precaution in the field of family law, specifically in the book Bedâiü's-Sanâi' fi Tertîbi'ş-Şerâi', one of the important books of fiqh of the Hanafi school. The concept of precaution, which is frequently cited in the general literature of fiqh, represents a rule of fiqh that expresses the necessity of exhibiting a behavior that ensures a definite escape from legal and religious responsibility in doubtful or uncertain situations. Caution, which finds its place in almost every issue subject to religious provisions, comes to the forefront especially in matters of worship and family law. Considering that family law is an extremely sensitive area, it is natural that this is the case. It is necessary to address the subject specifically in the aforementioned work due to the necessity of limitation. The subject is addressed in two main sections. In the first section, information is given about the author of the work and the work is introduced. In the second section, the precautionary provisions, which are addressed under two main headings as marriage and divorce, are examined. One of the important conclusions reached in the study is that there are reasons that justify Islamic law scholars attaching such importance to caution. These are also based on scientific justifications.