Effects sex hormones on patients with recurrent kidney stone in almuthanna governorate-Iraq
Almuthanna valilik-Irak'ta seks hormonlarının yeniden böbrek taşı olan hastalar üzerine etkisi
  1. Tez No: 699292
  2. Yazar: KARRAR KADHIM HUSSEIN ARAJ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇOLAK, PROF. DR. HUSAM MUHAMMED KREİD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Böbrek taşları veya Ürolitiyazis, tüm dünyada çok sayıda insanı etkileyen bir hastalıktır. Bu araştırma, Al-Muthanna Governorate-Irak'ta yaşayan taş yataklı hasta oluşum sıklığında seks hormonlarının etkisini bilmeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya birden fazla böbrek taşı tanısı almış 70 erkek hasta ve 70 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hastalar 35 sigara içen ve 35 sigara içmeyen olarak ayrıldı (kontrol sınıfı da aynı şekilde ayrıldı). Hasta ve kontrol grubunun kanlarında Testosteron, Östrojen, Progesteron, Vitamin D3, Kalsiyum, Magnezyum, Fosfor ve Ürik Asit konsantrasyonlarına bakıldı. Testosteron, Estradiol, Magnezyum ve Fosfor konsantrasyonlarında anlamlı azalma olduğu görüldü, Bu azalma istatistiksel olarak önemliydi (P≤0,05). Hastaların Kalsiyum Konsantrasyonunun Kontrol grubunun Kalsiyum odağına benzer olduğu ve kontrol grubuna göre hastalarda Ürik Asit konsantrasyonunda artış olduğu ve tüm hastalarda azalma olduğu tespit edildi. Vitamin D3 konsantrasyonunda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, bu çalışmada hastalarda Progesteron hormonunun sonuçlarında net bir davranış yok. Son olarak, seks hormonlarının böbrek taşı olan hastalar üzerindeki etkisini anlayabilmemiz için incelenen örneklerin sayısını ve araştırma süresini genişletmemiz gerekiyor.
Özet (Çeviri)
Kidney stones or Urolithiasis is an illness that affects a large number of people around the entire globe. The present research aims to know the impact of sex hormones in the frequency of stone inpatient forming residing in Al-Muthanna Governorate-Iraq. The study included 70 patients of males diagnosed with kidney stones more than once and 70 healthy controls. The patients were divided into 35 cigarette smokers and 35 non-smokers (the control class was divided in the same way). In the blood of patients and the control group, Testosterone, Estrogen, Progesterone, Vitamin D3, Calcium, Magnesium, Phosphorous, and Uric Acid concentrations were examined. It was seen that there was a significant reduction in the concentrations of Testosterone, Estradiol, Magnesium, and Phosphorus, this reduction was statistically important (P≤0.05). Concentration Calcium of the patients was similar to the Calcium focus of the control group, and it was found that there was a rise in the concentration of Uric Acid in the patients compared with a control group, and it was found that all patients had a decrease in the concentration of Vitamin D3 comparison with the control group, No clear behavior of the results of the hormone Progesterone in the patients in this study. Finally, we need to expand the number of examined samples and the research time so that we can understand the influence of sex hormones on patients with kidney stones.