Aydın ilindeki jeotermal alanlardan toplanan toprak örneklerinin bakteriyal yükünün belirlenmesi
Determination of bacterial load of soil samples collected from geothermal fields in aydin province
- Tez No: 699296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN POYRAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Aydın ilinde jeotermal tesislerin bulunduğu ve bulunmadığı alanlardan toprak örnekleri alınarak, bakteriyal yükün belirlenmesi, bakteri izolasyonlarının ve tanılamalarının gerçekleştirilmesidir. Materyal ve Yöntem: Bu araştırmada Aydın'da jeotermal tesislerin bulunduğu Germencik, İncirliova, Umurlu, Sultanhisar, Köşk, Pamukören'deki meyve bahçelerinden ve pozitif kontrol olarak jeotermal tesislerin olmadığı Aydın-Çine'den toprak örnekleri alınmıştır. Bu örneklerden izole edilen bakterilerin morfolojik, kültürel ve moleküler tanılamaları yapılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda izole edilen 60 izolat yoğun olarak Bacillaceae familyasına ait türler tespit edilmiştir. Bacillus cinsine ait 38 adet tür tespit edilmiştir. Ayrıca Chryseobacterium, Dermacoccus, Pseudomonas, Paenarthrobacter, Arthrobacter, Microbacterium cinsleride tespit edilmiştir. Bacillus sp. 9 adet, Bacillus subtilis 6 adet, Bacillus megaterium 4 adet, Bacillus pumilus 4 adet, Lysinibacillus pakistanensis 4 adet, Bacillus aryabhattai 3 adet, Microbacterium foliorum 2 adet, Bacillus wiedmannii 2 adet, diğer bakteri türlerinden de birer adet ve toplamda 60 adet tür bulunmuştur. Sonuç: Jeotermal santrallerinin yakın çevresinden alınan numunelerden elde edilen izotlar ile toprak mikrobiyal yükü belirlenmiştir. Aydın bölgesindeki jeotermal santrallerin çevresindeki toprakta bulunan bakterilerine etkisi ve türlerin isimleri belirlenmiştir. Bu alanda yapılacak benzer çalışmalara referans örneği olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this research, a detailed examination of the region located in the geothermal soils in Aydın province was made. Material and Methods: Soil samples were taken from the gardens in Germencik, İncirliova, Umurlu, Sultanhisar, Köşk, Pamukören, where there are geothermal facilities in Aydın, and Aydın-Çine, where there are no geothermal facilities as positive control. Morphological, cultural and molecular identifications of bacteria isolated from these samples were made. Results: As a result of the research, 60 isolates were concentrated in the Bacillaceae family. species have been identified. 38 species belonging to the genus Bacillus were identified. also Chryseobacterium, Dermacoccus, Pseudomonas, Paenarthrobacter, Arthrobacter, It has also been detected in Microbacterium genera. Bacillus sp. 9 species, Bacillus subtilis 6, Bacillus megaterium 4, Bacillus pumilus 4, Lysinibacillus pakistanensis 4, Bacillus aryabhattai 3, Microbacterium foliorum 2, Bacillus wiedmannii 2, one each from other bacterial species and a total of 60 species were found. . Conclusion: Soil microbial load was determined with the isodes obtained from the samples taken from the close vicinity of the geothermal power plants. The effects of the geothermal power plants in the Aydın region on the bacteria found in the surrounding soil and the names of the species were determined. It can be a reference example for similar studies in this field.