Fostering creativity through leadership: Role of creativity in the relationship between transformational leadership and employee performance
Yaratıcılığın liderlikle teşvik edilmesi: Yaratıcılığın dönüşümcü liderlik ve çalışan performansı ilşkisindeki rolü
- Tez No: 699295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KARAGONLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışanları olumlu bir gelecek vizyonu etrafında birleştirerek işyerinde değişimi teşvik eden liderlik tarzı olarak tanımlanan dönüşümcü liderlik, liderlik literatüründe son yıllarda öne çıkan teorilerden biridir. Dönüşümcü liderliğin çalışanların iş performansı üzerindeki etkileri ve bu ilişkiye aracılık edebilecek faktörler, pek çok çalışmaya konu olmuştur. Mevcut çalışma, dönüşümcü liderliğin çalışanların görev performansı ile pozitif bir ilişkisi olacağını öngörmekte ve çalışan yaratıcılığını bu değişkenler arasında potansiyel bir aracı olarak incelemektedir. Yaratıcılık, iş yerinde değişimi ve yeniliği kolaylaştırma potansiyeli nedeniyle aracı olarak seçilmiştir, ki dönüşümcü liderliğin bu nitelikleri teşvik ettiği bilinmektedir. Ayrıca, yaratıcılık gereksinimi kavramının bu ilişkide düzenleyici bir etkiye sahip olacağı öngörülmüştür. Bu kavram, çalışanların işlerinin kendilerinden ne kadar yaratıcı olmalarını gerektirdiğine ilişkin algılarını değerlendirir. Daha yüksek yaratıcı gereksinime sahip işlerde yaratıcılığın dönüşümcü liderlik ile görev performansı arasındaki aracılık etkisinin daha güçlü olması beklenmiştir. Bu hipotezleri test etmek için anketler yoluyla veri toplanmış ve bulgular çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, dönüşümcü liderlik-yaratıcılık ve yaratıcılık-görev performansı arasında öngörülen ilişkiler için destek sunmuştur. Ancak yaratıcılık gereksiniminin yaratıcılığın aracılık etkisi üzerindeki düzenleyicilik rolüne ilişkin öngörülerle çatışan bulgular, bu ilişkinin daha iyi anlaşılabilmesi için tavan etkisi gibi diğer faktörlerin dikkate alınması gerektiğini ortaya koymuştur. Çalışma, bu bulguları tartışarak ve gelecekteki araştırmalar için potansiyel yönler sunarak sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
Transformational leadership, which is defined as the leadership style that promotes change in the workplace by uniting workers around a compelling vision of the future, has emerged as one of the most prominent theories in leadership literature in recent years. Effects of transformational leadership on the job performance of employees, and factors that might mediate this relationship, have been a point of interest for scholars. Present study suggests transformational leadership will have a positive relationship with the task performance of employees and puts employee creativity forward as a potential mediator between these variables. Creativity was chosen as a mediator because of its potential to facilitate change and innovation in the workplace, qualities which transformational leaderships arguably promotes. Moreover, creative requirement of a job, which assesses employees' perception of how creative their jobs demands them to be, was hypothesized to have a moderating effect in this relationship; meaning in jobs with higher creative requirement, creativity was expected to have a stronger mediating effect between transformational leadership and task performance. To test these hypotheses, data was collected through surveys and analyzed using various statistical methods. Results offered support for the hypothesized relationships between transformational leadership-creativity and creativity-task performance. However, findings contrary to initial expectations regarding the moderating effect of creative requirement on creativity as mediator, suggested other factors such as the ceiling effect must be considered to better understand this relationship. The study concludes by discussing these findings and offering potential directions for future research.