Intergenerational earnings mobility in Turkey: A comparable estimate
Türkiye'de kuşaklararası gelir hareketliliği: Karşılaştırılabilir bir tahmin
- Tez No: 699319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN TORUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de kuşaklararası gelir hareketliliğinin boyutunu inceledik. Bunu yaparken çift-örneklem araç değişken metodunu kullanarak kuşaklararası ücret ve gelir esnekliğini hesapladık. Bu hesaplamada Türkiye İstatistik Kurumu Gelir ve Yaşam Koşulları Anketi verilerinde bulunan ebeveynlerin geriye dönük eğitim ve meslek bilgilerinden faydalandık.İlk olarak, babalar ve oğullar arasında kuşaklararası ücret esnekliğini 0.5 olarak hesapladık. Bu değer, Türkiye'de kuşaklararası hareketliliğin Amerika Birleşik Devletleri'yle benzer seviyede olduğunu göstermektedir.İkinci olarak, bulgularımız kız çocuklarının ücreti üzerinde ebeveyn ücretlerinin yüksek etkisi olduğunu göstermekte. Ancak, analizimiz bu yüksek etkinin Türkiye'de kadınların işgücüne düşük katılımından kaynaklandığını ortaya koymakta. Kuşaklararası hanehalkı gelir hareketliliğinin kız ve erkek çocukları için benzer düzeylerde olması bunu onaylar niteliktedir. Son olarak, Türkiye'de kuşaklararası hareketliliğin zaman içerisinde düştüğünü gözlemledik. Ek olarak, bulgularımızı ebeveynlerin ve çocukların gelir dağılımındaki pozisyonlarının ilişkisine dayanan eğim ve geçiş matrisleri gibi alternatif hareketlilik ölçütleriyle de destekledik. Sonuçlarımız, halihazırda bulunan Türkiye'de kuşaklararası eğitim hareketliliği üzerine bulgularla uyum göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this paper, we empirically examine the extent of intergenerational income mobility in Turkey. We do this by providing cross-country comparable estimates of intergenerational earnings and income elasticities (IGE) using a two-sample instrumental variable method. In doing so, we exploit retrospective information on parental education and occupation from the Survey of Income and Living Conditions by TurkStat. First, we find that the intergenerational earnings elasticity between fathers and sons in Turkey is around 0.5 indicating a similar level of mobility with the US. Second, we reveal an immense effect of parents' earnings on daughters' earnings with the estimated elasticities around 1. We document that this results from historically low labor force participation and the self-selection of females into employment in Turkey. Accordingly, household income mobility appears to be similar for both sons and daughters. Third, we observe a decline in mobility formore recent cohorts. Fourth, descendants residing in more affluent regions of Turkey are more likely to have experienced upward mobility. Finally, we complement our analysis using alternative mobility measures such as rank-rank slope, degree of upward mobility and presenting mobility transition matrices, which reveal stronger persistence on extreme ends of the income distribution. Our findings mostly align with the previous literature on intergenerational educational mobility in Turkey.