Marmara Bölgesindeki mevcut limanların küresel iklim değişiminin etkilerine karşı risk durumlarının ve hazırlık seviyelerinin incelenmesi
Investigation of risk situations and preparedness levels against the impacts of global climate change of the existing ports in the Marmara Region
- Tez No: 699338
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bir ülkenin ekonomik büyüme ve kalkınmasında hayati öneme sahip olan limanlar küresel iklim değişiminden üzerine düşen payı almaktadır. Küresel iklim değişimi stratejik açıdan değerlendirildiğinde, tarım, sanayi, balıkçılık, hayvancılık gibi hayati öneme haiz diğer sektörlerde de olduğu gibi dünyanın farklı bölgelerindeki limanların küresel iklim değişiminin etkilerine adaptasyon sağlaması ve risk algısına yönelik gerekli tedbirlerin zamanında alınması üzerine yoğun çalışılması gereken önemli bir konudur. Bu bağlamda çalışmanın amacı, Marmara Bölgesi'ndeki mevcut limanların küresel iklim değişimi etkilerine karşı risk durumlarına ve hazırlık seviyelerine yönelik risk algısı, iklim değişimi farkındalığı, iklim değişimi etkisi ve iklim değişimine uyum konularındaki eğilimlerinin yaş, cinsiyet, medeni durum ve eğitim seviyesine göre incelenmesidir. Araştırmanın amacına uygun olarak, 40 sorudan oluşan bir anket, söz konusu liman çalışanlarına uygulanmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda genel çerçevede katılımcıların iklim değişimine yönelik algılarının yüksek düzeyde olduğu ve iklim değişimi hakkında endişeli oldukları sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca katılımcıların küresel iklim değişimine karşı risk algısı düzeyleri ve çalıştıkları limanın küresel iklim değişimine hazır olmasına yönelik düşüncelerinin, cinsiyetlerine ve eğitim düzeylerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği, diğer yandan 26-30 yaş aralığındaki katılımcıların çalıştıkları limanın küresel iklim değişimine hazır olmasına yönelik algı düzeylerinin diğer yaş gruplarına kıyasla daha yüksek çıktığı ve bekâr katılımcıların gelecekte çalıştığı işletmenin iklim değişiminin etkilerine karşı hazırlık seviyesinin yeterli olmadığı endişesinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ports, which are vital in the economic growth and development of a country, take a significant place from global climate change. When evaluated strategically, global climate change, it is an urgent issue that the ports in different parts of the world adapt to the impacts of global climate change and take the necessary measures for risk perception in time, as in other sectors that have vital importance such as agriculture, industry, fisheries and animal husbandry. In this context, the aim of the study is to examine the tendencies of the existing ports in the Marmara Region in terms of risk perception, climate change awareness, climate change impact and adaptation to climate change impacts by age, gender, marital status and education level. In accordance with the purpose of the research, a questionnaire consisting of 40 questions was applied to the aforementioned port workers. As a result of the findings obtained, it was concluded that the perceptions of the participants towards climate change were high and they were worried about climate change. In addition, the risk perception levels of the participants against global climate change and their thoughts on the readiness of the port they work for global climate change did not differ significantly according to their gender and education level. On the other hand, the perception levels of the participants between the ages of 26-30 about the readiness of the port they work for global climate change were found to be different from other age groups. Also it has been determined that the single participants are worried about the level of preparation for the effects of climate change is not sufficient in the future business.