Anayasa yargısında bireyesel başvuru yolu
Individual application in the Consititutional jurisdiction
  1. Tez No: 699339
  2. Yazar: UMNIYAH ASGHAR YOUSIF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BİLİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Anayasa hukukunun tarihsel gelişiminde günümüzde gelinen noktada, temel hak ve özgürlüklerin etkin korunması amacıyla bireysel başvuru yolu anayasa mahkemelerinin görev alanına dâhil olmuştur. Birçok devlet soyut norm denetimi ve somut norm denetiminin yanı sıra bireylere, temel hak ve özgürlüklerinin ihlal edildiği iddiasıyla anayasa mahkemelerine başvuru yolunu tanımıştır. Türkiye'de de 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliğiyle Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yolu açılmıştır. Bireysel başvuru yolunun en temel işlevi, insan haklarının etkili şekilde korunmasının sağlanmasıdır. Bu korumanın teorik ve soyut değil, fiilen ve gerçekten mevcut bulunan, yani sonuç doğurabilir, işe yarar ve elverişli olması gerekmektedir. Bu unsurları sağlamayan bireysel başvuru yolu, başvurucuların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gitmeden önce tüketmek zorunda kalacakları, zaman kaybına yol açan anlamsız bir usul haline gelecektir. Bu çalışmanın konusu Türk hukukunda, Anayasa Mahkemesine bireysel başvurunun etkili bir yol olup olmadığının irdelenmesidir.
Özet (Çeviri)
In the historical development of constitutional law, the individual application has been included in the jurisdiction of the constitutional courts for the effective protection of fundamental rights and freedoms. Many states accepted to introduction of individual application to Constitutional Courts for for alleged violations of fundamental rights and freedoms, as well as procedures for constitutionality review. In Turkey individual applications to the Constitutional Court was opened by way of amendment to the Constitution in 2010. The main function of the individual application path is to ensure the effective protection of human rights. This protection should be effective, convenient and sufficient, actually and truly present. The individual remedy, which does not provide these elements, will become a meaningless method that would lead to a waste of time, which the applicants would have to consume before going to the European Court of Human Rights. The subject of this study is to examine whether individual application to the Constitutional Court is an effective remedy for protection of human rights.