Yenilenebilir enerji bağlamında çevre ve ekonomik büyüme ilişkisi: OECD ülkeleri örneği
Environment and economic growth relationship in the context of renewable energy: The case of OECD countries
  1. Tez No: 699345
  2. Yazar: YAĞMUR ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ülkelerin sürdürülebilir büyüme hedefleri kapsamında, büyümelerini gerçekleştirirken çevreyi korumaları oldukça önem arz etmektedir. Ancak üretimin temel girdilerinden biri olan enejinin fosil kaynaklardan karşılanması, çevre açısından birtakım sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Fosil enerji kaynaklarının ortaya çıkardığı CO2 gazı, küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi dünyayı son derece derinden sarsan etkiler meydana getirmektedir. Bu sebeple hem kıt kaynakları verimli kullanmak hem de çevreye olan zararı en aza indirgemek için temiz enerji kaynaklarına yönelmek gerekmektedir. Bu bağlamda yenilenebilir enerji kaynakları her iki koşulu da sağlamakla beraber iyi bir alternatiftir. Çevre ve ekonomik büyüme ilişkisinde yenilenebilir enerji kullanımı önem arz etmekte ve buna ilişkin makul düzeyin belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, OECD ülkelerinde, yenilenebiir enerji bağlamında çevre ve ekonomik büyüme ilişkisi, 1995-2018 dönemi için Yumuşak Geçişli Panel Regresyon (YGPR) modeli kullanılarak incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, eşik değişken olarak baz alınan yenilenebilir enerji kullanımının enerji tüketimi içerisindeki payının %7,825 olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda yenilenebilir enerji kullanımının enerji tüketimi içerisindeki payının eşik seviyesinin altında olduğu durumda ekonomik büyüme çevreyi olumsuz etkileyerek çevre kirliliğini artırırken, eşik seviyesinin üstünde gerçekleştiği durumda ise olumlu etkileyerek çevre kirliliğini azaltmaktadır. Dolayısıyla çevre kirliliğinin azalması adına, yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaşması çözüm niteliği taşımaktadır. Buna istinaden politika yapıcılarının hem enerji kullanımının üzerinde durması hem de teşvik etmesi oldukça önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of sustainable growth targets of countries, it is very important that they protect the environment while the countries are growing economically. However, the supply of energy which is one of the main inputs of production from fossil sources, creates some problems in terms the environment. The CO2 gas generated by fossil energy sources, creates effects such as global warming and climate change that deeply affecting the world. For this reason, it necessary to use to clean energy sources in order to use scarce resources efficently and to minimize the damage to the environment. In this context, renewable energy sources are a good alternative. The use of renewable energy is important in the relationship between environment and economic growth and reasonable level should be determined. In this study, the relationship between environment and economic growth in context of renewable energy in OECD countries is examined by using Panel Smooth Transition Regression (PSTR) model for period 1995-2018. According to the analysis results, defined as the threshold variable, the share of renewable energy use in energy consumption was found to be %7,825. In this context, when the share of renewable energy use in energy consumption occurs below the threshold level, economic growth affects the environment negatively. If it occurs above the threshold level, it is positively affected. Therefore, the widespread use of renewable energy is a solution in order to reduce environmental pollution. Accordingly, it is very important for policy makers to both emphasize and encourage energy use.