Violence and voting behavior: Evidence from 2015 Turkish elections
Şiddet ve oy verme davranışı: 2015 Türkiye seçimlerinden bulgular
  1. Tez No: 699367
  2. Yazar: ULAŞ ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERT ARSLANALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Şiddet oy verme davranışını nasıl etkiler? Bu tez 2015 Türkiye seçimlerini örnek bir olay olarak kullanarak bu soruya cevap arıyor. Bunu yapmak için önce, iki seçim arasındaki ölümle sonuçlanan çatışma ve saldırıların, ve güvenlik güçleri ve sivil cenazelerinin konumlarına ilişkin ilçe seviyesinde topladığım verileri kullanarak çeşitli nicel analizler yapıyorum. İkincisi, istatistiksel korelasyonların arkasındaki olası mekanizmaları anlamak için çeşitli birincil ve ikincil kaynaklardan toplanan nitel bulguları kullanıyorum. Her iki soruya cevap verirken bağlamın önemini vurguluyor; şiddet/terörizm ve oy verme davranışı üzerine olan literatürün seçim rekabetinin doğası, siyasi partilerin seçim stratejileri ve teröre/ayaklanmaya karşı koyma politikaları, şiddetin hedefi (sivil vs güvenlik gücü) ve seviyesi, savaşın yapılma biçimi, seçmenlerin kimlikleri ve siyasal yönelimleri gibi duruma bağlı/spesifik faktörlere daha çok önem vermesi gerektiğini iddia ediyorum. Buna ek olarak, şiddetin yoğun olduğu durumlarda çatışmanın mikro dinamiklerinden ziyade makro dinamiklerinin oy verme davranışını etkilediğini savunuyorum.
Özet (Çeviri)
How does violence affect voting behavior? Using the Turkish elections in June and November 2015 as a case study, this thesis tries to answer this question. To do that, first, I conduct a variety of quantitative analyses based on district-level data I have gathered on the location of deadly clashes and attacks as well as the funeral locations of security forces and civilians in between two elections. Second, in order to unpack possible mechanisms behind statistical correlations, I use qualitative evidence gathered from a variety of primary and secondary sources. In my analysis, I emphasize the importance of context and argue that the literature on voting behavior and violence/terrorism should pay greater attention to the contextual factors such as the nature of electoral competition, electoral strategy and counter-terrorism policies of political parties, the targets (civilian or security force) and the level of violence, the nature of warfare, and identities and political orientations of the civilians. Moreover, I argue that under high levels of violence, macro-dynamics rather than the micro-dynamics of the conflict influence voting behavior.