Sedanter ve sporcuların akran zorbalığı ve algılanan stres düzeylerinin okul tükenmişliğine etkisi: Zihinsel dayanıklılığın aracı rolü
The effect of peer bullying and perceived stress levels of sedentary and athletes on school burnout: The mediating role of mental resilience
- Tez No: 951723
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAİT BURAK AKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın [1] amacı sedanter bireyler ile sporcuların yaşadıkları akran zorbalığı ve algıladıkları stres düzeylerinin, okul tükenmişliği üzerindeki etkilerinin incelenmesi [2] amacı ise zihinsel dayanıklılığın, bu etkilerdeki aracı rolünün değerlendirilmesidir. Araştırmaya farklı yaş gruplarından sedanter ve sporcu 436 lise öğrencisi dahil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak akran zorbalığı ölçeği, algılanan stres ölçeği, okul tükenmişliği ölçeği ve zihinsel dayanıklılık ölçeği kullanılmıştır. Analiz sonuçları, akran zorbalığı ve algılanan stres düzeylerinin, bireylerin okul tükenmişliği üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermiştir. Sporcuların zihinsel dayanıklılık düzeylerinin, sedanter bireylere kıyasla daha yüksek olduğu ve bu dayanıklılığın, zorbalık ve stresin okul tükenmişliği üzerindeki etkilerini azalttığı tespit edilmiştir. Akran zorbalığı ve algılanan stresin okul tükenmişliği üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletmede zihinsel dayanıklılığın aracı bir rol oynadığı belirlenmiştir. Bu bulgular, özellikle spor etkinliklerinin bireylerin psikolojik dayanıklılıklarını artırarak okul tükenmişliğini azaltmada önemli bir katkı sağlayabileceğini göstermektedir. Bu bağlamda, zihinsel dayanıklılığı güçlendiren programların ve spor aktivitelerinin yaygınlaştırılmasının önemli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study [1] is to examine the effects of peer bullying and perceived stress levels experienced by sedentary individuals and athletes on school burnout [2] and to evaluate the mediating role of mental toughness in these effects. 436 sedentary and athlete high school students from different age groups were included in the study. Peer bullying scale, perceived stress scale, school burnout scale and mental toughness scale were used as data collection tools. The analysis results showed that peer bullying and perceived stress levels have a significant effect on individuals' school burnout. It was determined that athletes' mental toughness levels were higher compared to sedentary individuals and that this toughness reduced the effects of bullying and stress on school burnout. It was determined that mental toughness played a mediating role in alleviating the negative effects of peer bullying and perceived stress on school burnout. These findings show that especially sports activities can make a significant contribution to reducing school burnout by increasing the psychological resilience of individuals. In this context, it can be said that it is important to disseminate programs and sports activities that strengthen mental toughness.