Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı çalışan meslek elemanlarının tükenmişlikleri ile psikolojik dayanıklılıkları ve umutları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the burnout and psychological resilience and hopes of employees working in the Ministry of Labor and Social Services
  1. Tez No: 572978
  2. Yazar: SAADET ÇAĞLAYANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE BACANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Psikoloji, Public Administration, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kurumlarda çalışan meslek elemanlarının tükenmişlikleri ile psikolojik dayanıklılıkları ve umutları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma grubu; 2019 yılı içerisinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı çeşitli kuruluşlarda çalışan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Psikoloji, Sosyal Hizmet, Çocuk Gelişimi ve Sosyoloji branşlarındaki toplam 300 meslek elemanından oluşmaktadır. Araştırma grubunda 174 kadın, 126 erkek bulunmaktadır ve bunların 142'sinin bekar, 158'i evli bireylerden oluşmaktadır. Araştırma grubuna katılan bireylerin yaş gruplarına bakıldığında 24-34 yaş aralığında 219 kişinin, 35-43 yaş aralığında 57 kişinin, 44-60 yaş aralığında ise 22 kişinin bulunduğu görülmüştür. Araştırma grubunda yer alan meslek elemanlarının branşlarına bakıldığında; 97 kişinin sosyal hizmet, 73 kişinin psikolojik danışmanlık ve rehberlik, 58 kişinin sosyoloji, 44 kişinin psikoloji, 28 kişinin çocuk gelişimi bölümünden olduğu bulunmuştur. Araştırma ile ilgili bulguları toplayabilmek için Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Sürekli Umut Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde t-testi, tek yönlü varyans analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada; psikolojik dayanıklılık ve tükenmişlik arasında anlamlı ve negatif yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. Aynı şekilde umut ve tükenmişlikleri arasında da anlamlı ve negatif ilişki tespit edilmiştir. Tükenmişlik düzeylerinin cinsiyet, medeni durum değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği bulunmuştur. Tükenmişlik düzeyleri yaş gruplarına göre anlamlı farklılık göstermektedir. 24-34 yaş aralığındaki bireylerin diğer yaş aralığında bulunan bireylere göre tükenmişliğinin daha fazla olduğu bulunmuştur. Tükenmişlik düzeyleri mesleki branş gruplarına (psikolojik danışmanlık ve rehberlik, psikoloji, sosyal hizmet, sosyoloji, çocuk gelişimi) göre anlamlı bir farklılık göstermekte olduğu görülmüştür. Sosyal hizmet uzmanı meslek grubundaki bireylerde anlamlı farklılaşma görülmüştür. Elde edilen bulgular, literatür desteği ile tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to determine whether psychological resiliance and hope of the service personnel working inthe Ministry of Family, Labor and Social Services predict their combined burnout. Besides, in this study, it is aimed to examine whether the burnout of service staff significantly difference according to gender, age, service period and occupation. The study group of this study consists of 300 (female and male) service personnel working at the Ministry of Family, Labor and Social Services who volunteered to participate in the study. The Maslach Burnout Inventory, Psychological Resilience Scale, Hope Scale and Personal Information Form were used to collect data in the study., The multiple linear regression analysis, t test for independent groups, anova,and Benferfari was used for data analysis. The results of the research indicated that psychological resilience scores and hope scores of the service staff explained 40% of the total variance related to the burnout scores. In addition, the results of the study indicated that the burnout levels of the personnels between the ages of 44-60 were significantly lower than those of the ages 24-34. The results of the research were discussed based on the related literature. Suggestions for future theoretical and applied studies are presented.