Epiklorohidrin kauçuk reçetesinde katlar arası yapışma kuvvetini arttırmaya yönelik karışım tasarımı çalışması
Mixture experimental design study for increasing adhesion strength between layers in epichlorohydrin rubber recipe
  1. Tez No: 699393
  2. Yazar: ESRA ZADIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN KAPUÇUGİL İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Deney tasarımı, istatistiksel teknikler kullanarak süreçlerin girdileri ve çıktıları arasında ilişki kurmamızı sağlayan sistematik bir yaklaşımdır. Bu çalışmada, deney tasarım uygulamalarının özel bir türü olan karışım deney tasarımı metodolojisi kullanılmıştır. Çalışmanın amacı, Epiklorohidrin (ECO) kauçuk reçetesi üzerinde karışım deney tasarımı yöntemlerini kullanarak denemeler planlamak ve deneme sonuçlarına göre kauçuk hortumlarda katlar arası zayıf yapışma problemlerini çözebilecek en uygun reçete tasarımını belirlemektir. Yüksek maliyetli ve yüksek teknolojiye sahip olan polar yapıdaki ECO kauçuk tercih edilerek minimum deneme sayısı ile model oluşturulması hedeflenmiştir. ECO kauçuk hortumların, teknik şartnamelerde talep edilen farklı değerlerdeki katlar arası yapışma kuvvetlerini karşılamak için geliştirilecek olan tahmin modeli kullanılabilecektir. Karışım deney tasarımı çalışmaları, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren, bir kauçuk hortum üreticisinin ECO kauçuk hamur reçetesine uygulanmıştır. ECO kauçuk hortumların, vulkanizasyon (pişim) sonrası tespit edilen katlar arası yapışma kuvvetini arttırmaya yönelik reçete tasarımı üzerine çalışmalar yapılmıştır. Reçete içerisinde yapışma için etkili olan bileşenler ve bu bileşenlerin limit değerleri belirlenerek Design Expert 12 yazılımı ile deney reçeteleri geliştirilmiştir. Karışım tasarımlarına ilişkin teorik bilgiler, karışım tasarım tipleri ve özellikleri temel alınarak açıklanmaya çalışılmıştır. Optimal tasarım ve özel kübik modeli tercih edilmesi sonucunda toplamda 17 adet deneme reçetesi ortaya çıkmıştır. Deneme reçeteleri üretildikten sonra her bir reçete adımına karşılık gelen cevap değişkenlerine (çıktılara) ait veriler analiz edilmiştir. Karışım tasarımında kullanılan bileşenler ve yapışma kuvveti değeri v arasındaki ilişki için tahmin modelleri geliştirilmiştir. Araştırma sonucunda, karışım deney tasarımı uygulaması ile ürün performans özelliği geliştirilmiş ve tahmin modeli oluşturulmuştur. Geliştirilen deney tasarımı modelinin, ürün performansını arttırmak için en ekonomik şekilde reçete oluşturulmasına katkı sağlayacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Design of experiments (DOE) is a systematic approach to use statistical methods for relationship between process inputs and outputs. In this study, mixture experimental design methodology, which is a special type of experimental design applications, was used. The aim of this study is to plan trials on the Epichlorohydrin (ECO) rubber recipe by using the mixture design methods and to find the most suitable recipe design that can solve the problems of poor adhesion between the rubber hose layers. It is aimed to create a model with a minimum number of trials by choosing ECO rubber in polar structure, which has high cost and high technology. The estimation model can be used to meet the interlayer adhesion forces of different values demanded in the technical specifications of ECO rubber hoses. Mixture experimental design was applied to the ECO rubber compound recipe of a rubber hose manufacturer in the automotive industry. Mixture experimental study is applied for improvement of adhesion strength between layers in epichlorohydrin rubber recipe which is detected after vulcanization process. Test recipes were developed with the Design Expert 12 software by determining the components that are effective for adhesion in the recipe and defining the tolerances of these components. Theoretical information on mixture designs has been tried to be explained based on mixture design types and properties. Optimal design and special cubic model were preferred and totally, 17 experiments were appeared. After the trial recipes were produced, the data of the response variables (outputs) corresponding to each recipe step were analyzed. Estimated models have been developed for the relationship between the components used in the mixture design and the adhesion strength vii value. As a result of the research, product characteristic of the hoses was developed, and the estimated model was formed for the future. The developed experimental design model will contribute to the creation of the recipe in the most economical way to increase the product performance.