Muhasebe ve denetim alanındaki yapay zeka uygulamaları
Artificial intelligence applications in accounting and auditing
  1. Tez No: 699394
  2. Yazar: EYYÜPCAN NADAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÜÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada muhasebe ve denetim süreçlerinde yapay zeka uygulamaları, günümüzde geldiği ve gelecekte gelebileceği noktalar, öngörüler ve mevcut uygulamalar üzerinden araştırılmıştır. Muhasebe ve denetim çalışmalarının veriler üzerinden yapılmaları, yapay zekanın kolaylıkla entegre olabileceği ve süreçlerin otomatikleştirilebileceği elverişli bir ortam sağlamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde yapay zeka genel olarak incelenmiş, ikinci bölümünde muhasebe ve denetim kavramlarına genel bir tanımlama yapılarak yapay zekanın bu alanlara yansımaları değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise mevcut uygulamalar araştırılmış ve 4 büyük denetim firması“Big Four”un bu alandaki güncel çalışmaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, artificial intelligence applications in accounting and auditing processes have been investigated through the current and future stages via predictions and current applications. The fact that accounting and auditing studies are carried out on data provides a convenient environment where artificial intelligence can be easily integrated and processes can be automated. In the first part of the study, artificial intelligence was examined in general, and in the second part, a general definition was made on the concepts of accounting and auditing, and the reflections of artificial intelligence on these areas were evaluated. In the third part, current practices are researched and the current studies of the“Big Four”, the big four audit firm, in this area are examined.