Türk Medeni Kanunu ve Türk Borçlar Kanunu hükümleri uyarınca ceninin korunması
Protection of the fetus in accordance with the provisions of the Turkish Civil Code and the Turkish Code of Obligations
- Tez No: 699398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Özel hukuk, kişilerin birbirleriyle ilişkilerini düzenlemekte; yani temelinde kişiler yer almaktadır. Ceninin insan olma potansiyeli gereğince korunması gerekmektedir. Türk Medeni Kanunu'na göre kişilik çocuğun sağ ve tam doğumu ile başlamaktadır. Ancak, çocuğun anne rahmine düşmesiyle hak ehliyetine sahip olacağı belirtilmektedir. Böylelikle, TMK ve TBK kapsamında cenin bir takım malvarlığı ve kişi varlığı haklarına sahip olduğundan korunmaktadır. Ceninin, üçüncü kişilerin veya annesinin fiillerinden ya da hekimin tıbbi müdahalesinden dolayı vücut bütünlüğünün ihlal edilmesi söz konusu olabilmektedir. Annenin davranışları açısından söz konusu davranışların zararla ilişkili olup olmadığı ve bu eylemler sonucunda zararlardan dolayı sorumluluğun doğup doğmayacağının tespit edilmesi önemlidir. Hekimin sorumluluğu açısından ise ceninin gelişiminin takip edilmesi amacıyla hekim kontrolünde olan ebeveynlerin, hekimin gerekli özeni göstermemesiyle ceninde mevcut bir gelişim bozukluğunun teşhis edememesi ve bunun sonucunda çocuğun engelli olarak dünyaya gelmesi halinde sorumluluğun olup olmadığının ve hukuki dayanağının belirlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Private law regulates the relations of individuals with each other; that is, persons are at its core. According to the Turkish Civil Code (TCC), personality begins at the moment the child is fully born. However, it is stated that the child possesses the right to have capacity at the very moment of conception. Thus, within the scope of TCC and TCO, the fetus is protected as it has property rights and personal rights. The fetus may suffer damage due to the acts of third parties or of the mother, or due to the violation of bodily integrity because of the medical intervention of the physician. In terms of the mother's behavior, it is important to determine whether her behaviors are related to the harm and whether the responsibility for the harm will arise as a result of these actions. In terms of the responsibility of the physician, if the child was born with a disability, it is necessary to determine whether there is a responsibility in terms of not being able to diagnose a developmental disorder present in the fetus due to the lack of the necessary care.