Anne baba tutumları ve farklı aile tutumlarına sahip 4-6 yaş çocuklarının resimlerine yansıyan aile özelliklerinin analizi
Analysis of family characteristics reflected in the pictures of 4-6 years old children with parent attitude and different family attitudes
- Tez No: 699422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Okul öncesi dönem bilinçdışının en aktif olduğu süreç olarak değerlendirilebilir. Çocuk anlık serbest çağrışımlarla çizdiği resimlerde farkında olmadan kendisine, ailesine ve çevresine ait algılarını ve duygularını yansıtır. Bu çalışma anne ve baba tutumlarının farklı değişkenler aracılığı ile çocuk resimlerine yansımasını araştırma amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 4-6 yaş arasında çocuğa sahip ve çocukları 2018-2019 eğitim öğretim yılı güz döneminde Edirne ilinde bulunan bir kolejin okul öncesi kurumuna giden 120 öğrenci ve ebeveyni oluşturmaktadır. Öğrenci ailelerine“Aile ve Çocuk Bilgi Formu”ve“Ebeveyn Tutum Ölçeği”uygulanmış, öğrencilere“Bir Aile Resmi Çiz yönergesi”verilerek aile resmi yapmaları istenmiştir. Çalışma grubunda yer alan ebeveynlerin ve 4-6 yaş grubu çocuklarının cinsiyet, kardeş sayısı, kaçıncı kardeş oldukları, kendilerine ait odalarının, kronik hastalıklarının olma durumu, kiminle yaşadıkları, anne ve babalarının yaş, medeni durum, eğitim durumu, çalışma durumu, değişkenlerinin yer aldığı demografik özelliklere ilişkin betimleyici frekans ve yüzde dağılımları incelenmiştir. Uygulanan demografik form ve öğrencilerin yapmış olduğu resimler değerlendirildiğinde ebeveyn tutum ölçeği puanları ile resim gelişim dönemleri ve resimlerdeki duygu durum ifadeleri arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Preschool period can be considered as the process in which the unconscious is most active. The children unconsciously reflects the perceptions and feelings of himself, their family and their environment in the pictures he draws with instant free associations. This study was planned to investigate the reflection of mother and father attitudes on children's pictures through different variables. The study group of the study consists of 120 students and their parents who have children between the ages of 4-6 and whose children attend a pre-school institution of a college in Edirne in the fall semester of the 2018-2019 academic year.“Family and Child Information Form”and“Parent Attitude Scale”were applied to the students' families, students were asked to paint a family picture by giving the“Draw a Family Picture”instruction. The variables of gender, number of siblings, number of siblings, having their own rooms, having chronic diseases, with whom they live, age, marital status, educational status, working status of parents and their children in the study group Descriptive frequency and percentage distributions related to demographic characteristics were examined. When the demographic form applied and the pictures made by the students were evaluated, significant relationships were found between the parental attitude scale scores and the stages of picture development and the mood expressions in the pictures.