Hastane yöneticilerinin yöneticilik tarzlarının çalışanların iş tatmini ve örgütsel bağlılık düzeylerine etkisi: Buna yönelik bir araştırma
The effect of the management styles of hospital management on employees 'job satisfaction and organizational commitment levels: A research on this
- Tez No: 699431
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
İnsan sağlığı toplumlar tarafından önem verilen bir olgudur. Bu nedenle hastaneler hem insan yaşamının önemli bir parçası hem de toplumlar tarafında ihtiyaç duyulan bir kurum haline gelmiştir. Dolayısıyla sağlık hizmetlerinin en iyi şekilde verilebilmesi için çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmada hastane yöneticilerinin yöneticilik tarzlarının çalışanların iş tatmini ve örgütsel bağlılık düzeylerine olan etkisi incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilmiş olan alan çalışmasında İstanbul'da hizmet veren hastane çalışanları üzerinde anket uygulanmış ve araştırma için gerekli veriler toplanmıştır. Araştırmanın evreni İstanbul'daki hastane çalışanlarından oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini evren içerisinden basit tesadüfi yöntemle seçilen, İstanbul'da ikamet eden 304 hastane çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği, İş Tatmini Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın değişkenleri; liderlik tarzları, dönüşümcü liderlik, etkileşimci liderlik, iş tatmini, ücret, yükselme, yöneticiler, ek imkânlar, olası ödüller, çalışma koşulları, iş arkadaşları, işin yapısı, iletişim, örgütsel bağlılık, duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılıktan oluşmaktadır. Araştırma değişkenleri arasındaki ilişkiler Pearson Korelasyon testi, liderlik davranışlarının iş tatmini ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi ise çoklu doğrusal regresyon analizi ile incelenmiştir. Verilerin analizi sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda, yöneticilik tarzları algısının çalışanların iş tatmini ve örgütsel bağlılık düzeyleri üzerinde istatistiksel olarak pozitif yönde etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human health is a phenomenon that is given importance by societies. For this reason, hospitals have become both an important part of human life and an institution needed by societies. Therefore, various researches are carried out in order to provide the best health services. In this study, the effect of management styles of hospital managers on job satisfaction and organizational commitment of employees was examined. In the field study carried out for this purpose, a questionnaire was applied on the hospital staff serving in Istanbul and the necessary data for the research were collected. The universe of the research consists of hospital workers in Istanbul. The sample of the study consists of 304 hospital workers residing in Istanbul and selected by simple random method from the universe. Personal Information Form, Multi-Factor Leadership Scale, Job Satisfaction Scale and Organizational Commitment Scale were used as data collection tools in the study. The variables of the research; Leadership styles consist of transformational leadership, transactional leadership, job satisfaction, wage, promotion, managers, additional opportunities, possible rewards, working conditions, colleagues, job structure, communication, organizational commitment, emotional commitment, attendance commitment and normative commitment. The relationships between the research variables were examined by Pearson Correlation Test, and the effect of leadership behavior on job satisfaction and organizational commitment was analyzed using multiple linear regression analysis. In line with the findings obtained as a result of the analysis of the data, it was concluded that the perception of management styles had a statistically positive effect on employees' job satisfaction and organizational commitment.